Cahit Külebi - Bütün Şiirleri Kitabı

Cahit Külebi - Bütün Şiirleri

Cahit Külebi - Bütün Şiirleri Kitabı

Şair: Cahit Külebi 
Kitap: Bütün Şiirleri
Türü: Şiir
İlk Yayınlanma Tarihi: 1982

***

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Baskı Yeri/Yılı/Sayısı: Ankara/Ekim 2015/6.Basım
Sayfa Sayısı:344


Cahit Külebi'nin tüm şiir kitaplarının yer aldığı bu eser; biçimi, biçemi, dili ve kendine has şiirleriyle Külebi hayranlarına bir şiir şöleni sunuyor. Külebi'nin şiirlerinde geçmişle geleceği iç içe görmek mümkün. Kullandığı evrensel dil Külebi'yi günümüze taşıyor. Bir mesaj verme kaygısı taşımadan dünyayı oluğu gibi aktaran Usta Şair Külebi'nin Bütün Şiirler kitabında toplanan eserleri şunlardır:
  • Adamın Biri (1936-1946)
  • Rüzgâr (1936-1949)
  • Yeşeren Otlar (1949-1954)
  • Atatürk Kurtuluş Savaşında (1950)
  • Süt (1954-1964)
  • Türk Mavisi (1960-1973)
  • Yangın (1960-1980)
  • Güz Türküleri (1980-1983)

Arka Kapak Yazısı:

"Cahit Külebi, aydın bir saz şairi içtenliği, bir Karacaoğlan rahatlığı ve temiz bir dil ile, zaman zaman kötümser, güvensiz, kendi türküsünü söyledi. Yarım kafiyeler, iç sesler, duygu ve düşüncelerine eklediği zarif benzetmeler ve söyleyişindeki titizlikle en sevilen şairler arasına girdi."
Behçet Necatigil

"Ben teşbihten haz etmem... Niçin şiirlerini seviyorum?
Külebi bu işi ustalıkla idare etmesini biliyor da ondan. Onun başka şiirlerinde bazı teşbihler gördüm, onları da sevdim... Bu teşbihleri teşbihten saymamak lazım. Burada teşbih hudutlarının dışına çıkan bir ifade kuvveti var... Külebi eskilerin mecaz-ı urfi dedikleri halk mecazlarını kullanıyor. Bal gibi, mis gibi, gül gibi v.b. Bu şiir gelecek yıllara Cahit Külebi devrinin bir tarihi olarak kalacak... Külebi'nin şiirlerini okumakla doyamıyorum."
Orhan Veli Kanık

"Humor - ses - ses... Külebi'de temel öğe müziktir. Kırın şairi... Cahit Külebi Türkiye coğrafyasının şiirini yazıyor. Hiçbir şair şiiri bitirmeyi Cahit Külebi gibi bilemez."
Cemal Süreya

Cahit Külebi Kimdir?

Tam adı, Mahmut Cahit Erencan olan Cahit Külebi, Tokat, Zile, Çeltek Köyü, 10 Ocak 1917 yılında dünyaya geldi. Edebiyat ve yazarlar çevresinde Külebi olarak tanındığı için soyadını Külebi olarak değiştirdi. Çeşitli illerde devlet memurluğunda bulunan usta şair, 1983'te SODEP ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin kuruluşunda yer alarak siyasete atıldı. Henüz öğrenciyken ilk şiirlerini lise sıralarda yazdı, şiirleri Sivas Erkek Lisesi-Ahmet mahlasıyla yayımlandı.

Külebi, daha sonraki zamanlarda İnsan, Yaratış, Türk Dili, Kültür Dünyası, Söz ve Hisardergilerinde yazmaya devam etti. Türk Dil Dergisinin yöneticileri arasında yer alan şair, 1950 ve 40 yılları arasında varlığını sürdüren Yeni Şiir akımında kendine yer buldu ve buraya katkı sunmaya başladı. 1955 Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü Yeşeren Otlar ile 1981 Yeditepe Şiir Armağanı Yangın ile alan usta söz yazarı, şair, yazar Külebi, 20 Haziran 1997’de Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:MazeretimŞiirdir Güncelleme:13.11.2018

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv