Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak Belgeseli

Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak Belgeseli

Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak

2011 yılında yitirdiğimiz şair Didem Madak’ı anlatan 'Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak' adlı begesel yapım, farklı sanatçıların seslendirdiği Didem Madak şiirlerinin kayıtlarından oluşuyor. Bu sanatçılar Defne Yalnız, Musa Uzuner, Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Levent Üzümcü, Tuncer Salman, Burak Tamdoğan, Lebip Gökhan, Nebil Sayın ve Hakan Özgömeç. 

Belgesel, adını Madak’ın Pulbiber Mahallesi adlı şiirindeki “Ve tanrının sana gülümsediğini/ Tekinsiz bir kesinlikle hissediyorduk./ Bir tek senin şiirin bu yüzden son dizesiz kaldı” dizelerinden alıyor.

Yönetmenliğini Hikmet Kerem Özcan'ın yaptığı belgeselin yapımcısı Fatih Zenginoğlu. Görüntü yönetmeni Ömer Miraç Tunç'un yanı sıra müzikler Cenap Oğuz'a ait. Ayrıca ekibin diğer üyeleri de şu şekilde: Sezen Aray (Genel Koordinatör), Emre Kaan Özen, Çağatay Hunca (Ses), Özlem Karataş (Reji), Cem Çatık (Ses Miksaj), Yavuz Pullukçu.

Didem Madak'ın şiirlerinin en temel özelliklerinden bir tanesi feminen doğası. Bu nedenle Didem Madak'ın dünyası, cinsiyet rolleri içinde, erkeklere uzak bir portre çiziyor. İşte Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak belgeselini de farklılaştıran şey bu. Belgeselde Didem Madak'ın şiirleri 9 erkek ve 1 kadın oyuncu tarafından yorumlanarak seslendiriliyor. Bu sanatçılar: Defne Yalnız, Musa Uzuner, Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Levent Üzümcü, Tuncer Salman, Burak Tamdoğan, Lebip Gökhan, Nebil Sayın ve Hakan Özgömeç.

Yönetmen Fatih Zenginoğlu, 2012 yılında sosyal medyada bir Didem Madak şiiri olan "İris'in Ölümü"nden alıntılanmış bir ileti ile karşılaşıyor. “Herkes çıkarsın kalbini o çirkin mücevher sandığından ve herkes onu birbirine fırlatsın Tanrım” dizeleri sayesinde Didem Madak'la tanışan yönetmen, bu dizeleri yazan kişiyi araştırmaya başlıyor. Ve Didem Madak'ın şiirlerindeki yalınlık, gerçeklik ve samimi üsluptan etkileniyor. Didem Madak'ın genç yaşta hayatını kaybetmesi ve onu fark edememiş olmak onda bir etki bırakır ve bu belgeseli yapmaya karar verir.


Belgesel ilk olarak, 30 Ocak 2017 saat 20:00’de İstanbul Şişli Kent Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu.

Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak Belgeseli Fragman 2


Didem Madak Kimdir?

8 Nisan 1970'te İzmir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.
2000’de yayımlanan ilk kitabı “Grapon Kağıtları” ile İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü'nü kazandı. Şiirleri Öküz, Ludingirra ve Sombahar dergilerinde yayımlandı. Sonrasında “Ah'lar Ağacı” (2002) ve  “Pulbiber Mahallesi”(2007)  yayınlandı. 2008'de kızı Füsun dünyaya geldi. Metis Yayınları şairin bu üç kitabının  tekrar basımları yapıyor. 

 Kanser sebebiyle 24 Temmuz 2011'de yaşamını yitirdi. 

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv