2017 Dağlarca Şiir Ödülü Turgay Fişekçi'nin

2017 Dağlarca Şiir Ödülü Turgay Fişekçi'ye verildi. 

Dağlarca şiir ödülü

Ödül sonucunu Turgay Fişekçi kendi blogunda (turgayfisekci.wordpress.com) şu şekilde duyurdu:
Yeni kitabım Nerdesin? ile 2017 Dağlarca Şiir Ödülü’nü kazandım.
Ödül töreni 15 Ekim pazar günü saat: 17’de, Akatlar Kültür Merkezi’nde.
Seçici Kurul oy çokluğuyla ödülün Çiğdem Sezer ve Turgay Fişekçi’ye paylaştırılmasına karar verdi.
Çiğdem Sezer “Küçük Şeyler Mevsimi”, Turgay Fişekçi ise “Nerdesin?” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü.

3. Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü 15 Ekim'de Veriliyor

2017 Dağlarca Şiir Ödülü Turgay Fişekçi'nin

Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası'nın desteğiyle Dağlarca anısına düzenlenen ödül, bu yıl üçüncü kez veriliyor.


İlk kez 2015’te düzenlenen ödül yarışmasında Şükrü Erbaş “Pervane”, Ömer Erdem ise“Pas” adlı kitaplarıyla ödüle değer görülmüşlerdi.


2016 yılında 2. si düzenlenen yarışmada ise Adnan Özer “Yol Şarkıları”, Cenk Gündoğdu ise “Harap” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü. 

Seçici Kurul’da yer alan isimler şunlar: Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Tarık Günersel. 

Koordinatörlüğünü Yasemin Arpa’nın üstlendiği Dağlarca Şiir Ödülleri’nin tasarımı Erkal Yavi, heykeller ise heykeltıraş Dinçer Güngörür tarafından yapıldı.


15 bin TL’lik ödül, 15 Ekim Pazar günü saat 17:00- 19:00 saatleri arasında Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahibine sunulacak.


Dağlarca için : Resim/ Sesim Sergisi


Bu yılki ödül töreninde bir ilki gerçekleştirecek olan 22 ressam, RESİM/SESİM’’ sergisiyle katılarak, Dağlarca’ya saygı duruşunda bulunacak. Serginin esin kaynağı, Ressam Ruşen Eşref Yılmaz’ın Dağlarca’yla resim üzerine söyleşilerinden oluşan ‘’Dağlarca ile Resim Söylemek’’ kitabı oldu ve 22 ressam Dağlarca’ya eserleriyle bir saygı duruşu gerçekleştirmek için bir araya gelerek, ‘’RESİM/ SESİM’’ sergisini gerçekleştirdiler. Serginin açılışı ödül törenininden hemen önce saat 17:00’de yapılacak ve on beş gün boyunca gezilebilecek.


Küratörlüğünü ressam Ahmet Özel ve Ruşen Eşref Yılmaz’ın yaptığı sergide yer alan ressamlar: Figen Batı, Esra Bilo, Hülya Botasun, Rıfkı Demirelli,Yücel Dönmez, Bahri Genç, İclal Erentürk Güçsav, Müfit İşler, Şükrü Karakuş, Yavuz Kılıçer, Bahar Kocaman, Ahmet Özel, Ahmet Özol, Ayşe Öztürk, Celalettin Tandoğdu, Korkut Tiryaki, Emine Tokmakkaya, Sabahattin Tuncer, Recep Türüng, Hülya Yazıcı, Erol Yıldır, Ruşen Eşref Yılmaz.


Sergi sırasında ayrıca Ruşen Eşref Yılmaz ‘’Dağlarca ile Resim Söylemek’’ kitabını imzalayacak.


ÖDÜLÜN AMACI ‘’Türkçem benim ses bayrağım" diyerek yüzü aşkın kitabıyla Türkçenin ses bayrağını yaşamı boyunca yükseklerde dalgalandıran Fazıl Hüsnü Dağlarca, 100 yıl önce doğduğu yer olan Beşiktaş’ta, adına düzenlenen etkinliklerle yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor. 
Yaşadığı dönemde ‘’Yaşayan En Büyük Şair’’ sıfatıyla da onurlandırılan Dağlarca, ‘’Yunus gibi giderken gitmez olmak isterim’’ sözüyle, şiirdeki ölümsüz kaynaklardan biri olmak hedefini ortaya koymuştu. 

Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın desteğiyle Dağlarca adına düzenlenen bu ödül, Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla verilir.

Kaynak:Mazeretimsiirdir.com  Güncelleme: 12.10.2017

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv