Ümraniye Belediyesi 14. Geleneksel Şiir Yarışması 2018

14. Ümraniye belediyesi geleneksel ŞİİR YARIŞMASI 2018
Ümraniye Belediyesi 14. Geleneksel Şiir Yarışması 2018
Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının 14.sünü başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacaklar.
Her yıl düzenlediği yarışmalarla edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandıran Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının 14.sünü başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi yine para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacaklar. Yarışmaların seçici kurulu ise, tanınmış sanatçı, edebiyatçı ve akademisyenlerden oluşuyor.
“Merhamet” Temalı Şiir Yarışması
Ümraniye Belediyesi’nin bu yıl 14. kez düzenleyeceği yarışma  ‘Geleneksel Şiir Yarışması’ olacak. Teması “Dünyada Merhametin Tükenişi ve Merhamet Timsali Türkiye” olarak belirlenen şiir yarışmasında, birinciliği elde eden şiire 8 bin, ikinci şiire 6 bin, üçüncüye 4 bin ve mansiyonların her birine 2 bin TL olmak üzere toplam 38 bin para ödülü verilecek. Şiir yarışmalarında dereceye giren eserler, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılacak.
Dünyanın birçok yerinde insanlar açlıkla mücadele ediyor; savaşların, çatışmaların ortasında hayatta kalmaya çalışıyor. Günümüz süper güçlerinin merhamet duygusundan yoksun olduğunu görüyoruz. Ortadoğu’da, Afrika’da, Uzakdoğu’da “merhamet eli” denince akla Türkiye geliyor. İnsan olmanın en yüce vasıflarından biri olan merhamet, şiirde karşılığını arıyor. Şiirin insan doğası üzerindeki büyülü etkisi dikkate alındığında; “merhamet” gibi temaların, bu yolla etkili bir şekilde ifade edilebileceği kanaatindeyiz.
Şiir yarışması için son başvuru tarihi  26 Ocak 2018 Cuma.
Ümraniye Belediyesi 14. Geleneksel Şiir Yarışması

KONU: "Dünya'da Merhametin Tükenişi ve Merhamet Timsali Türkiye"
ÖDÜLLER
Birinciye  :     8.000 TL
İkinciye    :     6.000 TL
Üçüncüye :     4.000 TL
Mansiyon :     2.000 TL

Seçici Kurul
Prof. Dr. Nurullah GENÇ (Şair)
Prof. Dr. Mustafa UZUN (Edebiyatçı)
Prof. Dr. Hasan AKSOY (Edebiyatçı)
Doç. Dr. Mehmet Güneş (Edebiyatçı
Yrd. Doç. Dr. Bahtiyar ASLAN (Edebiyatçı)
Cahit KOYTAK (Şair)
Nurettin DURMAN (Şair)
Mesut ÖZDEMİR (Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı)
Emre ERKOVAN (Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü)

ŞİİR YARIŞMASINA KATILMA KOŞULLARI
·         Yarışmaya Seçici Kurul Üyeleri ve geçmiş yıllarda Ümraniye Belediyesinin düzenlediği şiir yarışmalarında 1.lik ödülü alan kişiler katılamazlar.
·         Yarışmanın konusu; "Dünya'da Merhametin Tükenişi ve Merhamet Timsali Türkiye" olarak belirlenmiştir.
·         Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir.
·         Bir şair, yarışmaya en fazla iki şiir ile katılabilir.
·         Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur.
·         Gönderilen şiirlerin uzunluğu 100 satırı aşmamalıdır. Daha uzun şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
·         Başvuru yalnızca internet üzerinden www.umraniye.bel.tr adresinden yapılacaktır.
·         Yarışmada ödül kazanan şiirlerin her türlü yayın hakları Ümraniye Belediye Başkanlığı'na aittir.
·         Yarışmaya katılan şiirlerden uygun görülenler, ek bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, bir kitapta toplanacaktır.
·         Son başvuru tarihi 26 Ocak 2018 Cuma günü mesai bitimine kadardır.
·         Yarışma sonuçları 12 Mart 2018 tarihinde açıklanacaktır.
·         Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir.
Bilgi ve Başvuru İçin: 
Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Tel: 0216 4435600 / 1184-1137
Web: www.umraniye.bel.tr
E-mail: kultur@umraniye.bel.tr
BAŞKAN HASAN CAN: “EDEBİYAT VE SANAT DÜNYASINA YENİ YETENEKLER KAZANDIRIYORUZ”
Düzenledikleri geleneksel hikâye, şiir ve resim yarışmalarının 14. yılında, vatandaşları kültür ve sanata teşvik ettiklerini söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, belediye olarak önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirdiklerini ifade etti. Bu yarışmaların kendi alanlarında birer marka haline geldiğini vurgulayan Başkan Hasan Can, bu yıl 14. kez düzenlenecek olan Geleneksel Resim, Şiir ve Hikâye Yarışmalarının büyük ilgi uyandıracağına inandıklarını belirtti. Konu itibariyle güncel meseleleri seçmeye gayret ettiklerine ve her yıl yurt içi ve yurt dışından katılımın olduğuna dikkat çeken Başkan Hasan Can, yarışma sonucunda dereceye giren resim, hikâye ve şiirleri bu yıl da kitaplaştıracaklarını ve ödüllü resimleri de çeşitli salonlarda sergileyeceklerini hatırlattı.
YARIŞMALARA 60 BİN’İ AŞKIN ESER GÖNDERİLDİ
2004 yılından itibaren yapılan yarışmalarda; hikâye, resim ve şiir alanlarında toplamda 60 bini aşkın katılımcının eserleri değerlendirildi. Aynı zamanda, bu yarışmalara gönderilen eserlerden oluşan 13 şiir, 28 hikâye kitabı ve 13 resim katalogu olmak üzere; Ümraniye Belediyesi’ne ait 50’yi aşkın kültür yayını bulunmaktadır.
Kaynak: umraniye.bel.tr  Güncelleme: 26.10.2017

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv