6. Ulusal Amasyalı Mihri Hatun Şiir Yarışması 2016 Şartnamesi

PAYLAŞ:

AMASYA BELEDİYESİ 6. ULUSAL “ AMASYA’LI MİHRÎ HATUN” ŞİİR YARIŞMASI 2016 ŞARTNAMESİ, 6. Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması, 2016 6. Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması

AMASYA BELEDİYESİ 6. ULUSAL “ AMASYA’LI MİHRÎ HATUN” ŞİİR YARIŞMASI 2016 ŞARTNAMESİ

AMASYA BELEDİYESİ 6. ULUSAL “ AMASYA’LI MİHRÎ HATUN” ŞİİR YARIŞMASI 2016 ŞARTNAMESİAmasya, dillerden düşmeyen destanların, dünyaya nam salmış aşkların yaşandığı şehirdir. Bu sevgi, yeri gelmiş Şirin’i uğruna Ferhat’ın külüngüyle dağları dövmüş, günü gelmiş “Hattatların Piri” Şeyh Hamdullah’la hat sanatını zirveye taşımış, günü gelmiş divan edebiyatımızın ilk kadın şairi Mihrî Hatun’la dizelere dökülmüştür. Sayısız medeniyetin filizlenip boy verdiği bu topraklarda Milli Mücadele’nin de ilk kıvılcımı yakılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarıyla Amasya’dan tüm dünyaya ilan ettiği Amasya Tamimi’nin 97. Yılı’nı kutlayacağımız 2016’da “12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası” etkinlikleri arasında bu yarışması altıncı kez yerini alacaktır.
Şiir yarışmamıza adını verdiğimiz Amasyalı Mihrî Hatun ise, nazireleri ve divanıyla kadın şairler içinde sevda ile ilgili duygularını samimi bir şekilde yazması bakımından dünyada farklı bir yere sahiptir. Amasyalı Mihri Hatun’un; sade bir dille yazdığı kaside ve gazelleri ise adeta sevda şehri Amasya’nın hikâyesini anlatmaktadır. 1460 ya da 1461′de Amasya’da doğduğu ve 1506′da yine burada vefat ettiği rivayet edilmektedir. Güzelliğiyle bölgede ün salan Mihri Hatun hiç evlenmemiştir.
Tarihin her döneminde devleti ve milleti ile barışık, geçmişten kalan güzellikleri geleceğe aktarma çabası içinde bulunmuş, vefakâr, hoşgörülü ve tarihe yön verecek kadar azimli insanların yaşadığı şehzadeler şehri Amasya, tarihin akışında her zaman mihenk taşı olma konumunu korumuştur. İşte bu nedenlerle Amasya Belediyesi’nin yapmış olduğu kültürel faaliyetlerin karikatür ve fotoğraf yarışmaları yanında sanatın bir başka ve en önemli estetik formlarından olan şiirle süslenmesi ve şairlerimizin, mana ve ana temasını tamamen kendi ruh dünyalarında anlam bulduracakları dizelere dökmeleri amaçlanmıştır.

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR
• Yarışmaya 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir.
• Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
• Yarışma konusu şiirin evrensel değerleri çerçevesinde tamamen serbesttir.
• Eserler Hece, Aruz ve Serbest ölçü olmak üzere üç kategoride ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
• Yarışmaya katılacak şiirler, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmada derece ve mansiyon almamış olmalıdır.
• Yarışmacılar tek rumuzla her bir kategoride (Hece,Aruz,Serbest) en fazla 2 tane olmak üzere toplam da 6 şiirle katılabilirler.
• Şiir metnine kesinlikle ad ve soyad yazılmayacaktır.
• Şartnameye uymayan şiirler değerlendirmeye alınmayacaktır
• Şartnamede belirtilmeyen konularda Seçici Kurul tarafından (tutanakla) kayıt altına alınan kararlar geçerlidir.
• Şiirlerin sorumluluğu şairlerine aittir.
• Tüm eserlerin telif hakkı Amasya Belediyesi’ne ait olup iade edilmez. Yarışmacılar ödül alan ve yayınlanmaya uygun bulunan şiirlerinin Belediyemiz tarafından hazırlanacak olan albümde yayınlanmasını yarışmaya katılmakla kabul etmiş sayılacaklardır.
• Eserler kendi kategorilerinde ödüllendirilecektir.
• Yarışmada birincilik alan yarışmacılar bir sonraki yıl birincilik aldıkları kategoride yarışmaya katılamazlar.
Eserler, online (çevrimiçi) olarak http://www.amasyayarismalari.com adresinden yüklenecektir.
• Katılımcılar üyelik sayfasındaki gerekli formu eksiksiz doldurarak tamamlayacaklar; sonra eserlerini yükleyeceklerdir.
• Elden teslim, e-posta yada CD/DVD/Taşınabilir bellek yoluyla gönderilen eserler kabul edilmeyecektir.
• İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde yarismalar@amasya.bel.tr adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. Bu adrese eser gönderilmesi yarışmaya katılındığı anlamına gelmez.
• Yarışmaya, yarışma web sayfasına üye olup eser göndererek katılan tüm yarışmacılar, şartnamede belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.
ÖDÜLLER
(Her Kategori için)
Birincilik Ödülü : 2.500 TL.-(Net)
İkincilik Ödülü : 2.000 TL- (Net)
Üçüncülük Ödülü : 1.500 TL- (Net)
Mansiyonlar (3 Adet) : 750 TL- (Net) (her kategori için)
Dereceye giren ve mansiyona değer bulunanlara ayrıca plaket verilecek ve Jüri değerlendirmesi sonucu belirlenen eserlerle birlikte albüm haline getirilerek yayınlanacaktır. Yarışma törenine katılamayan derece ve mansiyon sahiplerinin para ödülleri Üye Bilgileri bölümünde bildirdikleri iban numarasına havale edilir.(banka masrafları kazanılan ödüllerden düşülecektir.) Hak sahibinin iban numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli sonuçların açıklandığı tarhihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.
SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ
• Osman AKBAŞ
Belediye Başkan Yardımcısı
• Prof. Dr . Hicabi KIRLANGIÇ
Ankara Üniversitesi
• Yrd. Doç. Metin HAKVERDİOĞLU
Amasya Üniversitesi
• Dr. Barış DOĞAN
Şair-Yazar
• Olcay GÖKÇE
Edebiyat Öğretmeni
• İsa KOCAKAPLAN
Türk Edebiyat Vakfı
Öğretim Üyesi
• Ali Rıza ATASOY
Dünya Aydınlar ve Yazarlar Derneği
Şair/Yazar
Değerlendirme Kriterleri:
Yarışmaya başvuran şiirler, Seçici Kurul tarafından belirlenen aşağıdaki kriterlere göre 100 üzerinden puanlama yolu ile değerlendirilecektir.
• Özgünlük
• Sanatsal değeri
• Türk örf, adet ve geleneklerine uygunluk
• Türkçe’nin kullanımı ve zenginliği

YARIŞMA TAKVİMİ
Son başvuru : 12 Nisan 2016 SalıJüri değerlendirmesi : 30 Nisan 2016 Cumartesi
Sonuçların ilan tarihi : 2 Mayıs 2016 PazartesiÖdül töreni :.Amasya Belediyesinin belirleyeceği gün, saat ve yerde ödüller sahiplerine verilecektir.
SON HÜKÜMLER
1. Ödül almaya hak kazanan ve dışarıdan Amasya’ya gelecek olan yarışmacıların kendilerine ait Ulaşım (otobüs), Konaklama ve Ağırlama masrafları belediyemiz tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirdikleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.)
2. Ulaşım masrafları için (Otobüs) bileti gidiş-dönüş olarak resmi rayiç bedeller dikkate alınır.
3. Seçici Kurul üyelerine mansiyon ücreti verilir. Ulaşım ve konaklama masrafları Amasya Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Seçici kurul üyelerine verilen ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan Başkan Yardımcısına verilmez.
4. Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin Ulaşım ve konaklama bedeli Amasya Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
5. Ödül töreninde sahne alacak ses ve saz sanatçılarının ücretleri ayrıca ödenir.
6. Yarışmaya başvuran yarışmacılarımız yukarıdaki şartname hükümlerini ve dereceye giren veya yayınlanmaya layık görülen eserlerimin her türlü kullanım haklarının Amasya Belediye’sine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.
İLETİŞİM
Yarışma Koordinatörü : Hakan ARLI
Adres : Amasya Belediye Başkanlığı “6. Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması” Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Binası55 Evler Mah. Mehmet Varinli Cad. No: 95-101 05100 AMASYA
Tel : 0 358 212 01 27
Santral : 0358 212 01 28 (Dahili: 314)
e-posta : yarisma@amasya.bel.tr

YORUMLAR

BLOGGER: 1
Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

$type=ticker$count=12$cols=4$cate=0$sn=0

Ad

1 Mayıs Şiirleri,2,10 Kasım Şiirleri,6,15 Temmuz Şiirleri,1,19 Mayıs Şiirleri,4,2 Temmuz Sivas Katliamı Şiirleri,4,24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri,3,a. hicri İzgören,1,a. kadir,4,abdurrahim karakoç,2,adnan yücel,6,afşar timuçin,1,ahmed arif,6,ahmet erhan,3,ahmet günbaş,1,ahmet haşim,1,ahmet muhip dıranas,1,ahmet necdet,1,ahmet oktay,1,ahmet selçuk ilkan,1,ahmet telli,2,alfonsina storni,1,ali rıza ertan,3,alper meşe,1,Ankara Şiirleri,2,Anne Şiirleri,10,arif nihat asya,1,arkadaş z. özger,10,asım gönen,1,aşık çağlari,1,aşık seyit nesimi,2,aşık veysel,4,Aşk Şiirleri,39,ataol behramoğlu,7,Atatürk Şiirleri,7,attila ilhan,13,ayşegül yaşar,1,aziz nesin,4,Babalar Günü Şiirleri,1,bahattin karakoç,1,bahtiyar vahapzade,1,baki,2,Barış Şiirleri,2,bayburtlu zihni,1,bedirhan gökçe,1,bedri rahmi eyüboğlu,7,behçet aysan,5,behçet kemal çağlar,1,behçet necatigil,7,bejan matur,1,bertolt brecht,1,bestelenen şiirler,28,betül dünder,1,birhan keskin,1,biyografi,12,bülent ecevit,1,bülent tekin,1,cahit külebi,14,cahit sıtkı tarancı,2,cahit zarifoğlu,2,can yücel,9,celal sahir erozon,1,cemal safi,1,cemal süreya,8,cengiz aytmatov,1,cevat çapan,1,cevdet kudret,1,ceyhun atuf kansu,3,Çanakkale Savaşı Şiirleri,1,Çocuk Şiirleri,9,didem madak,2,dursun tombul,2,ece ayhan,3,edebiyat dergileri,28,edebiyat haberleri,111,edgar allan poe,2,edip cansever,4,editörün seçimi,12,Emek Şiirleri,11,enis batur,1,enver gökçe,2,ercişli emrah,2,erdal öz,1,ernosto che guevara,1,esat selışık,1,etkinlik,25,eyüp konak,1,fatih akça,1,fazıl hüsnü dağlarca,6,federico garcia lorca,1,fuzuli,1,gonca özmen,1,gülten akın,4,hacı bektaş veli,1,hacı gürhan,1,halil soyuer,1,halim yağcıoğlu,1,halim yazıcı,1,halk ozanları,1,Hapishane Mahpusluk Şiirleri,4,harun özmen,1,hasan bayrı,1,hasan hüseyin korkmazgil,3,hasan kaplani,1,hatice kundakçı,1,Hayat Yaşam Şiirleri,9,haydar ergülen,3,hikmet okuyar,1,hilmi yavuz,2,hüseyin haydar,3,ilhan berk,3,irfan güven,1,ismail biçer,1,ismet özel,2,İstanbul Şiirleri,5,James Oppenheım,1,jorge luis borges,1,kadir aydemir,1,kahraman tazeoğlu,1,karacaoğlan,3,kemal sayar,1,kenan yücel,2,kitap,39,konstantin mihailoviç simonov,1,köşelerde şiir,37,küçük iskender,7,lale müldür,1,Listeler,10,louis aragon,1,m. nihat malkoç,1,m. sunullah arısoy,1,mateya matevski,1,mehmet akif ersoy,2,melih cevdet anday,4,metin altıok,5,metin cengiz,1,metin eloğlu,1,mihrî hatun,4,murat ince,1,murathan mungan,2,muzaffer tayyip uslu,2,müesser yeniay,2,nazım hikmet,26,necati cumalı,1,necip fazıl,4,nedim,1,nevzat çelik,3,neyzen tevfik,2,nihat behram,1,oktay rıfat,1,orhan seyfi orhon,1,orhan veli kanık,9,Ölüm Şiirleri,1,ömer hayyam,1,ömer turan,6,özdemir asaf,3,özdemir ince,1,Özgürlük Şiirleri,3,pablo neruda,5,paul eluard,1,pir sultan abdal,2,refik durbaş,2,rıfat ılgaz,2,rıza tevfik bölükbaşı,1,röportaj,8,ruhi su,2,rüştü onur,1,sabahattin ali,13,sadık doğan,11,sait maden,2,selahattin yolgiden,1,sennur sezer,4,serkan engin,1,seval esaslı,1,sezai karakoç,2,sina akyol,1,Sponsorlu,12,stepan sçipaçyov,1,sylvia plath,1,şiir yarışmaları,92,şiirler,170,şükrü erbaş,3,tuğrul tanyol,1,turgay fişekçi,1,turgut uyar,7,Ulus Yurt Vatan Şiirleri,3,Umut Şiirleri,11,ülkü tamer,2,ümit yaşar oğuzcan,5,vahittin bozgeyik,1,vedat türkali,1,victor hugo,1,video belgesel,18,video edebiyat,8,video şiirler,21,Wallace Stevens,1,william shakespeare,1,yahya kemal beyatlı,1,yalçın ergir,1,yaşar kemal,1,yaşar nabi nayır,5,yaşar nezihe bükülmez,1,yılmaz erdoğan,2,yılmaz güney,1,yılmaz odabaşı,2,yunus emre,9,yunus nadi,2,yusuf hayaloğlu,2,ziya osman saba,1,
ltr
item
Mazeretim Şiirdir: 6. Ulusal Amasyalı Mihri Hatun Şiir Yarışması 2016 Şartnamesi
6. Ulusal Amasyalı Mihri Hatun Şiir Yarışması 2016 Şartnamesi
AMASYA BELEDİYESİ 6. ULUSAL “ AMASYA’LI MİHRÎ HATUN” ŞİİR YARIŞMASI 2016 ŞARTNAMESİ, 6. Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması, 2016 6. Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması
https://2.bp.blogspot.com/-mpi_PSnjyco/Vuxx7WtZuJI/AAAAAAAAHdg/_u3HjcXGM84sUf6VObFu0BtvCJ3cJIvJA/s320/6.%2BUlusal%2BAmasyali%2BMihri%2BHatun%2BSiir%2BYarismasi%2B2016%2BSartnamesi.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-mpi_PSnjyco/Vuxx7WtZuJI/AAAAAAAAHdg/_u3HjcXGM84sUf6VObFu0BtvCJ3cJIvJA/s72-c/6.%2BUlusal%2BAmasyali%2BMihri%2BHatun%2BSiir%2BYarismasi%2B2016%2BSartnamesi.jpg
Mazeretim Şiirdir
https://www.mazeretimsiirdir.com/2016/03/6-ulusal-amasyali-mihri-hatun-siir.html
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/2016/03/6-ulusal-amasyali-mihri-hatun-siir.html
true
283691607085523033
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir içerik bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı İptal Et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR KATEGORİ ARŞİV ARA TÜM GÖNDERİLER İçerik Bulunamadı. Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan May Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLENİR ADIM 1: Bir Sosyal Ağda Paylaş ADIM 2: Sosyal Ağınızda ki Bağlantıyı Tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız İçerik tablosu