Yasak Meyve Şiir Dergisi 78. Sayısı Ocak-Şubat 2016

Yasakmeyve İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 78 Ocak-Şubat 2016

Yasakmeyve İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 78 Ocak-Şubat 2016

Yasakmeyve şiir dergisinin 78. sayısının “Şair”i Yusuf Alper, “Okurları” ise Sina Akyol, Hüseyin Peker, Yunus Koray, Haydar Ergülen, Duygu Kankaytsın, Aslıhan Tüylüoğlu, Osman Nuri Aydın ve Veysel Çolak.

Dosyamız bu sayıda “Engel Tanımayan Şairler 2” ile devam ediyor. Gültekin Yazgan, Reşit Avcı, Selçuk Oğuz, Erhan Karaman, Elif Gamze Bozo, Can Ahmet Vural, Ramazan Sobacı, Talha Cavga, Emre Çelebi, Abbas Karabulut dosyada yer aldılar.

Bu sayının şairleri ise Yusuf Alper, Âba Müslim Çelik, Oya Uysal, Gültekin Emre, Turgay Kantürk, Ertan Alp, Aslıhan Tüylüoğlu, Gülce Başer.
Ayrıca dergide, Tahir Abacı'nın “Şairler Kahvehanesi 10”; “Okur ve Şairleri” İbrahim Yıldırım, Yusuf Uğur Uğurel, Seyit Göktepe; “Yasakmeyve Konuşmaları 12 / Şiir ve Savaş” Betül Dünder, Hayri K. Yetik, Duygu Kankaytsın, Mutlucan Güvendir, Altay Ömer Erdoğan yazılarını okuyabilirsiniz.

Şiirin Uzun Tarihi'nde “Danimarka'da Hüseyin Duygu Gecesi” ile sizlerleyiz.
Yasakmeyve 76. sayımızda Bâki Asiltürk - Dilan Yamaç “Diyalojik Okuma” Mehmet Sümer - “Büyük Saatin Vuruşu”, Ali Özgür Özkarcı – “Bir Müddet Aranızda Olamayacağım” ile karşınızda.

Nilay Özer “Vaat Edilmiş Sayfalar”,
Tozan Alkan “Edeb”li Magazin',
Ve “Şiyir Sevişgenleri”yle Metüst.

(“Türkiye Şiir Rehberi” eki, 16. fasikülüyle devam ediyor: İstanbul.)


Yasakmeyve İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 78 Ocak-Şubat 2016 Tanıtım Yazısından


Nilay Özer’in ilk şiirini Varlık dergisinde ben yayımladım. Şair kumaşı olduğu belliydi ama müthiş bir okuma, öğrenme merakı da vardı. İnceleme - eleştiri alanında da iyi şeyler yapacağından emindim. Tek korkum ikisini birden yürütebilir miydi!.. Bu zor işin üstesinden geldi Nilay. Şiir üzerine kitap boyutunda ciddi çalışmalar da yaptı. Son iki şiir kitabını Yasakmeyve olarak biz yayımladık zaten. Bu sayının “Şairi” o. “Okurları” ise Hüseyin Köse ve Ergin Yıldızoğlu.

“Vaat Edilmiş Sayfalar”ı önümüzdeki sayıdan itibaren Nilay Özer hazırlayacak. Sina Akyol’a verdiği değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Dergiyi yayına hazırlarken Ankara’da patlayan bombanın parçaları yayınevine de düştü sanki. Canımızı acıttı. Cumhuriyet tarihinin bu en büyük terör olayını gerçekleştirenleri, gerçekleştirilmesi için göz yumanları “bir çiçek düşü bile geçmemiş içinizden” diyerek naletliyor, ölenleri rahmetle anıyoruz.

Deli dolu bir şairdi. Şiirlerinin yanı sıra sıkı yazılar da yazdı. Kızı 7 yaşında öldü. Bir yandan bunun acısına katlanmaya çalışırken, bir yandan da saçlarını uzattı. Karısı kızının saçlarını taramayı çok sevdiği için, onu bu zevkten mahrum etmemek adına yaptı bunu. Sık sık karısına uzun saçlarını taratırdı. Şahitleri var. Şimdi kızının yanında.

O bizim şair ablamızdı, annemizdi. Ne zaman başımız sıkışsa ona koşardık, dindirirdi sancımızı. Şiir konusunda da… Bütün sorulara cevabı vardı çünkü. Bu nedenle ona Bayan Larusa da (Larousse) derdik. Ölmeden iki gün önce Dağlarca Şiir Ödülü toplantısında beraberdik. Tekerlekli sandalyeyle gelmişti. Solgundu. “Bu ara iki kez yokladılar” dedi. “Galiba orada da şiir yarışması varmış, beni çağırıyorlar. Durun dedim, önce Dağlarca’nınkini halledeyim.” Öyle de yaptı. Şimdi Dağlarca’nın yanında. Adına konan ödülün sonucunu mutlaka ona söylemiştir. Dağlarca’nın ne tepki verdiğini hep merak edeceğim.

Şiir yazmak kolaydır aslında. Zor olan “şair” olmaktır. İki “şair”i daha yitirdik. İkisini de saygıyla selamlıyoruz.

Enver Ercan 


www.yasakmeyve.com

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv