Bayburtlu Şair Zihni Şiir Yarışması Sonuçlandı

Bayburtlu Şair Zihni Şiir Yarışması Sonuçlandı


Uluslararası Şair Zihni Şiir Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buluyor. Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından Uluslararası boyutta düzenlenen Bayburtlu Şair Zihni Şiir Yarışması'nın ödül töreni 13 Kasım 2015 Cuma günü gerçekleşecek. 


Konuyla ilgili bilgi veren BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Bayburtlu Şair Zihni Şiir Yarışması'nın bu yıl ikinci kez düzenlediklerini belirterek, yarışmaya Azerbaycan, Kosova, Tataristan'ın yanı sıra Türkiye'den 46 ilden yarışmacının eserleriyle katıldığını ve 200'e yakın eserin değerlendirildiğini kaydetti. 


Yarışmada ilk 10'a giren eserlerin ödül töreninde seslendirileceğini ve sahiplerine çeşitli ödüller takdim edileceğini kaydeden Dündar, ilk 3'e giren eserlerin sahiplerine ise ayrıca para ödülü takdim edileceğini belirtti.   


Dündar, Şair Zihni Kültür Merkezi'nde saat 19.30'da yapılacak olan ödül törenine tüm Bayburt halkını davet ettiğini sözlerine ekledi.


Kaynak: Bayburt Postası

Bayburtlu Zihni Kimdir? Hayatı, ŞiirleriBayburtlu Zihni Kimdir? Hayatı, Şiirleri
Bayburtlu Zihni'nin doğum yılı kesin olarak bilinmiyor ama şiirlerinde kendinden söz ederken verdiği bilgilerden çıkarılan sonuca göre 1798-1799 yıllarında doğmuştur. Babasının adı Osman'dır.


Şairin asıl ismi Mehmet Emin olduğu ancak rüyasında kendisine Zihni diye hitap edilmesinden sonra Zihni adını taşıdığı belirtilmektedir.

Öğrenimini Erzurum ve Trabzon medreselerinde yapan 1816-17 yıllarında İstanbul'a gelerek Mustafa Reşit Paşa ile yakınlık kurar ve Divan-ı Hümayun kalemine girer. Bir süre İstanbul'da kaldıktan sonra yurduna dönen ozan, Türk-Rus savaşı ile, bu savaş sonunda yurdunun Rus işgali altına girmesinin (1828) bütün acılarını yaşar. İşgalden sonra Bayburt'tan ayrılır, işgal kaldırılınca yurduna döner.

Bir süre sonra Hacc'a, oradan da Mısır'a giden ozan 1840 yılına doğru İstanbul'a gelirse de burada pek kalmaz, çeşitli görevler alarak dolaşır: Donanma ile Akka'ya gider; Hopa, Karaağaç, Ünye, Erzurum, Erzincan v.b.yerlerde dolaşır.

Zihni, her gittiği yerde taşlanacak birini buluyordu: Kaym­akam, kadı, ağa v.b... Bu yüzden de yerden yere vuruluyordu.

Elli beş yaşını geçtikten sonra Trabzon'a geldi ve burada hastalandı. Bu sırada yurt hasretiyle yanan Zihni, Bayburt'a doğru yola çıkar,Trabzon yakınlarında Holasan köyünde ölür (1859).

Divanı ile, başından geçen olayları anlatan Sergüzeşt-Name adlı eseri bulunan Zihni, daha çok divan şairi olmak kaygısı güderdi. Ama adını yine sayıca az olan, hece ile söylemiş koşmaları ile destanları yaşatmaktadır. 


Divanında divan şiirinin bütün şekilleri ile yazılmış şiirler vardır. Usta bir taşlamacı (hicivci) olan ozan, bu tür eserlerinde yer yer açık saçık ve kaba küfürlere de baş vurur.Bayburtlu Zihni Eserleri


Zihnî´yim akıttım dîdem yaşların. Yedi yıl beklerim bulak başların, Dağıt bu derneği sav savaşların, Bozuldu kabâil ittifakları. 19. Asrın ilk yarısında yaşayan Bayburtlu Zihni zamanının ilmiye zümresini tanımış, devrindeki bütün bilgilere sahiptir. 


Mısır ile mukayese ettiği Bayburt´u tahsil müesseseleri ve ananesi ile bu bilgileri kendisine vermiş olmalıdır. Arapça ve acemceyi hiç değilse kendi devrinin aydınları kadar bildiği bir gerçektir. 


Zihni´nin sanatı harf devriminden sonra yazılan eserlerde ve ders kitaplarında " Halk edebiyatına" mensup olarak kabul edilir. Sergüzestname adeta bir hiciv külliyetidir. bu eserdeki destanlar aşık edebiyatı yönünü. Kitab-ı Hikayeyi Garibe ise romancı edasıyla kaleme aldığını gösteriyor ayrıca Zihninin şairliğininde verdiği alışkanlıkla kaside, nesnevi, gazeller ve eserlerini süslemiştir. Koşmalarında devamlı koşuşturmanın verdiği bir memleket hasreti vardır. 


Prof. Dr. Saim SAKAOĞLU´ na göre Zihni birden fazla üsluba sahiptir. Destanlarında bazen kaya kadar sert üslup kullanırken otlakçı destanında hiciv gazellerinde ise bir Fuzuli bir Baki kadar şairdir. Tam bir klasik şair gibi doğu edebiyatlarına sahiptir. 


Sergüzeştnamenin en mühim bölümü Destanlar bölümüdür. Akka Destanı, Hart Destanı, Otlakçı Destanı, Ocak Destanı, Acibe Destanı, Eşek Destanı, Sinop Destanı, Esb-ı lagar Destanı, Alemdar Destanı. Zihninin Divanında Kasideler, Tevarih , Musamatlar, Gazeller, Müstezadlar, Müfredler, bölümleri mevcuttur. 


Zihninin Gazellerinin yanı sıra Koşmaları da çok ünlü olup halen koşmalarından Vardım ki Yurdumdan Ayak Göçürmüş Koşması hem sanat müziğinde hem de Türk halk müziğinde icra edilmekte diğer koşmalarının bazıları da halk müziğinde seslendirilmektedir. 


Kaynak: sairzihni.meb.k12.tr


Kaynak: Mazeretimsiirdir.com Güncelleme: 13.07.2017

Yorumlar

  1. Kırkiki yaşındayım adlı şiirimi göndermiştim kaydoldum mu acaba bilgi verirmisiniz

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Siz şiirinizi nereye gönderdiniz Kadir Bey. Bayder PK : 60 69000 BAYBURT posta adresine gönderilmiş olmalıdır.

      Sil
Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv