Modern Türkçe Şiir Antolojisi Eylülde Ayrıntı Yayınlarında Çıktı

Ayrıntı, yeni başladığı “Şiir Dizisi” ile dünya şiirini asıl dillerinden çevirmeyi, kapsamlı antoloji çalışmaları yapmayı ve Türkçe şiire yeni bir kanal açmayı hedefliyor.
Modern Türkçe Şiir Antolojisi

Modern Türkçe Şiir Antolojisi 


Mario Benedetti Hoyrat Bir Ruhun Eksilme Tabloları (1993), Aşk Ve Harf (2000), Rahimdeki Ot (2007) ve İsyan Ayinleri (2015) isimli şiir kitaplarının şairi Orhan Kahyaoğlu şiir ve poetika sorunları üzerine yoğunlaşan inceleme ve denemelerini dönemin önde gelen şiir, edebiyat ve kitap dergilerinde okurla paylaştı.

 Orhan Kahyaoğlu şiir dergiciliğinde iz bırakmış Sombahar (1990-1996) ve Ludingirra (1997-2000) gibi dergilerin yayın yönetmenliğini üstlendi. Çağdaş Türkçe şiirin ustaları ve yapıtları üzerine kaleme aldığı ve hazırladığı ayrıntılı irdeleme ve dosyaların yanı sıra, Melih Cevdet Anday şiiri üzerine eğilen Güneşte Ayıklanmış ve Ece Ayhan şiirini ele alan Mor Külhani başlıklı iki ayrı araştırma-derleme kitabı yayımladı.

 Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim Departmanı'nda Kültür-Sanat danışmanlığı görevini sürdüren Kahyaoğlu Pink Floyd (1984) Caz ve Ötesi (2003) Bülent Ortaçgil: Ayrı Düşmüşüz Yan Yana (2002) Grup Yorum: 25 Yıl Hiç Durmadan (2010) gibi çok sayıda inceleme ve araştırma kitabının da yazarıdır.

Orhan Kahyaoğlu'nun uzun çalışma yıllarının ürünü olan Modern Türkçe Şiir Antolojisi, 20. yüzyılda ülkemizde yazılmış Türkçe şiirin geniş bir panoramasını sunuyor. Alışılagelmiş antoloji kurgularının dışında, seçici bir ayrıştırmayla yapılandırılmış olan Modern Türkçe Şiir Antolojisi 1920-2000 alt kitaplar halinde düzenlenen beş ana bölümden oluşuyor. 1920-2000 tarihleri arasında Türkçe şiirin serüveninde öne çıkmış, etkili olmuş eğilim, akım ve şairlerin şiiri tarihsel süreç karşısındaki konumlarıyla ayrıntılı biçimde irdelenirken Yahya Kemal Beyatlı'dan Gülten Akın'a, Turgut Uyar'dan Ahmet Erhan'a yaklaşık iki yüz şairden seçilmiş geniş bir şiir kütüphanesi de irdelemelerin peşi sıra her bir bölümün sonunda ayrı ayrı yapıta ekleniyor. 

Orhan Kahyaoğlu Hakkında; 

Orhan Kahyaoğlu, 1960 İstanbul doğumlu şair ve müzik yazarı. Kadıköy Anadolu Lisesi ve İ.Ü İktisat Fakültesi mezunu. 1980 sonrasının iz bırakan müzik dergilerinden biri olan Stüdyo İmge’nin yanı sıra, Sombahar ve Ludingirra adlı şiir dergilerinin yöneticiliğini yaptı. Pink Floyd, Jethro Tull, Caz ve Ötesi, Grup Yorum / Sıyrılıp Gelen, Caz’dan Pop’a adlı müzik inceleme ve deneme kitaplarını kaleme aldı. Hoyrat Bir Ruhun Eksilme Tabloları (1993), Aşk ve Harf (2000), Rahimdeki Ot (2007) adlı şiir kitapları bulunan Kahyaoğlu, Melih Cevdet Anday ve Ece Ayhan üzerine iki de derleme kitap yayımladı. Özel üniversite ve akademilerde ders verip danışmanlık yapmayı sürdürüyor.

Ayrıntı Yayınları'da "Şiir Dizisi" kitaplarından bazıları da şunlar:
Uruguaylı şair, romancı Mario Benedetti’nin Aşk Kadınlar ve Hayat kitabı ve İranlı şair, ressam, seyyah Sohrâb Sepehrî’nin Sekiz Kitap başlıklı Toplu Şiirleri bu izlekteki ilk kitaplardan.
Mario Benedetti, roman, öykü, oyun, inceleme ve gazete yazılarından oluşan 80'den fazla kitaba sahip şiir. Benedetti, Latin Amerika da olsa da esasen romancılığıyla ünlenmiş ve İspanyolcanın en çok okunan şairlerindendir. Şiirleri 20. Türkçede ilk kez kitap halinde yayınlanıyor. Yüzyılın önemli bestecileri tarafından bestelenmiş ve sahnelenmiş olan Benedetti olduğu şiirleri Aşk Kadınlar ve Hayat şairin kitaba adını veren uygulama indir içecek ~ gezinen şiirlerinden bizzat seçip hazırladığı özel bir antoloji niteliğinde. Kitap, daha önce Eduardo Galeano, Javier Marías, Juan Ernesto Che Guevara Dünya'dan Goytisolo ve yaptığı çevirileri yayınlanan Bülent Kale tarafından, İspanyolca aslından Türkçeye kazandırıldı.
İranlı şair Sohrâb Sepehrî olduğu Sekiz Kitap başlıklı Toplu Şiirleri dünya şiirinden ikinci kitabımız. Yapıtı ilk kez tam olarak Türkçeye kazandırılıyor. Çağdaş İran şiirinin erken dönem öncülerinin kurduğu şiirsel yapıyı Batı ve Uzak Doğu şiirinin imkanlarıyla bambaşka bir boyuta taşıyan Sepehrî olduğu İlk basımı 1999 yılında Sekiz Kitap, çevirmeni Prof. Dr. Mehmet Kanar tarafından tümüyle yeniden ele alınarak gözden geçirildi ve yenilendi yılında yapılan.
William Blake, Ruben Dario Ayrıntı Yayınları önümüzdeki yayın döneminde Batı şiirinin, Maya Angelou gibi imzalarıyla, Fuzuli'den Ahmed-i Şamlu'ya klasik ve çağdaş Doğu şiirinin pek çok şairini özenli çevirilerle Türkçeye kazandıracak.
Kaynak: 
*edebiyathaber.net *https://www.ayrintiyayinlari.com.tr/ *http://www.babil.com/urun/modern-turkce-siir-antolojisi-2-kitap-takim-kitabi-orhan-kahyaoglu

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv