ŞİİRDEN İki Aylık Şiir Dergisi Mayıs-Haziran 2015 Sayı 29

ŞİİRDEN İki Aylık Şiir Dergisi Mayıs-Haziran 2015 Sayı 29 

"Şiir eleştirisi yoktur." Bu sözü sık sık duyar olduk. Bu sözün ardından söz şiire de getirilir, olmadık şeyler söylenir. Bu söz eskiden de söylenirdi. O dönemlerin dergilerine bakıldığında şairlerin en çok eleştirmen olmadığı konusunda yakındıkları görülecektir. 
ŞİİRDEN İki Aylık Şiir Dergisi Sayı 29

Nurullah Ataç'ın zar atıp şair tayin ettiği dönemden bugüne bu söz şiirin klasiği olmuş durumda. Memet Fuat, Mehmet H. Doğan, Doğan Hızlan gibi eleştirmenlerin şiir üstüne yazdığı, Cemal Süreya'nın hiza biçtiği günlerde bile yine dillerden eksik olmazdı bu söz... Bunda anlaşılmayacak bir şey yok. Söylenmek istenen "benim şiirimi şöyle evire çevire(!) öven yok" olunca bu sözün sav söz hale gelmesi de doğal. Yani bu sözün yakın okumasını yaparsanız, sözün altında şiirinin övülmesi isteği yatmaktadır. 

 Gerek şiir kuramı ve gerekse eleştirisi konusunda yazılanlara baktığımızda söylediklerimizin doğruluğu ortaya çıkar. 1990lı yıllardan bu yana şiir kuramı hakkında ülkemizde yayımlanan mutlaka okunması gereken (temel) çeviri kitapların sayısı önceki yıllardan bir hayli fazla. 

Şiirin neliği konusunu açıklayıcı telif kitap ve yazıları da geçtiğimiz yıllarla kıyaslanamayacak denli hem içerik hem nicel olarak daha zengin. Bütün bu gelişmelere karşın "eleştiri yok" demek dediğimiz gibi ya övgü düzen birilerinin olmadığına bir yakınma, ya da kendisinden başkasının olmadığını gizli bir ima. Demem o ki bu sözlerin geçerliği yok. Haksızlık yapmayalım, saygısızlık da yapmayalım. 

İşte Şiirden Dergisi var ve burada yazılanlar var. Bu sayının dosya konusu "Eleştiride Yapısalcılığın Getirdiği Olanak". 

Şiirden Yayıncılık İrtibat: 
E-Posta: siirdendergi@gmail.com 
Telefon: 0537 251 29 31 
Adres: Yeni Mah. Harmanlık S. No:8/B1 Yakacık/Kartal-İstanbul

İnternet satışı: www.sayyayincilik.com - www.idefix.com, www.emekkitap.com kitapyurdu.com
Kaynak: http://www.siirden.net/dergi/2015/29

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv