Poedat Dergisi 4 "2015 Yaz Sayısı"

Poedat Dergisi 2015 Yaz felsefi denemeler, şiirler, düz yazılar ve öykülerle oldukça renkli bir sayı oldu. Postmodern öykü ve şiirlerin, güncel tartışmalara odaklanmış düşünce yazılarının, edebî incelemelerin engin doruklarında 14 yazı sunuyor bizlere.
Poedat Dergisi 4 2015 Yaz Sayısı

Cebimdeki Defterler Orhun Canca'nın şiirsel düz yazısı olarak 2015 Yaz'da yerini alıyor. Dilsel yapıyı zorlayan, adeta bir "oyun" içinde olan, postmodern tavırlı, farklı bir ses keşfederek "yazmak"la arasındaki ilişkinin konumlandırılamayışını hissetmek istediğini söylüyor yazar.
İlkellik Manifestosu (4. Bölüm) meczup'un Poedat Dergisi'nin ilk sayısından beri sürdürdüğü felsefi denemesinin yeni bölümü. Yazarın kararlı bir biçimde devam eden "seslenişi" önceki yazılarından daha da farklı alanlara değiniyor bu sefer.
Kars, Kar, Ka Özlem Sönmez Yazıcı tarafından kaleme alınmış Orhan Pamuk'un Kar romanına odaklanan bir edebi inceleme yazısı. Romanın ana karakteri Şair Ka'nın "dört günde 19 şiir yazmasına olanak sağlayan Kars'tan ve şehrin atmosferinin en önemli unsuru olan, Şair Ka'da 'rüyada yaşama duygusu' uyandıran 'kar'dan" bahseden yazının dergi bünyesinde yayınladığımız ilk inceleme yazısı olması bizi ayrıca heyecanlandırıyor.
Veganlık ve İnsan Egemenliği Günseli Naz Ferel'in veganlığın düşünsel altyapısını tanıttığı bir deneme yazısı. Yazar, vegan olmanın yüzyıllarca süregelen insan merkezci yaklaşımı reddetmek olduğunu vurguluyor ve veganlığın kapitalist mekanizmaları reddeden diğer yaklaşımlarla olan yakın ilişkisini irdeliyor. "Vegan olmak, insanın binlerce yıllık tahakkümünü düşünmeye ve değiştirmeye başlamak için ilk adımdır, başlangıçtır."
Kayıp Organlar Soner Üçkuşoğlu'nun kendine has öyküsü olarak 4. sayımızdaki yerini alıyor. Bir otopsi odasında babasıyla geçirdiği zaman diliminden bahseden anlatıcının cesetler ve organlar ile yan yana gelen baba figürü üzerine olan düşüncelerini sıra dışı bir biçimde deneyimliyoruz.
Sokratik Düşünce Ulaş Bager'in Sokrates'in temel kavramlarını irdelediği felsefe yazısı. "Sokrates üzerine genel bir okuma" olarak nitelediği yazısında yazar Sokrates bağlamında "atopos, mayotik, daimon, sophrosune, erdem, hakikat rejimi, eudamonia, pratik bilgi" gibi kavramları inceliyor.
Şehreküstü Mehmet Şimşek'in "Sen hiç Bursa sabahı kokladın mı?" diyerek başlayan, yer yer çağrışım havuzlarına açılan, yer yer berrak bir sese ev sahipliği yapan öyküsü. Bir şehir, şehrin insanları, çağrışımlar, anılar, kültürel dokunuşlar ve özgün bir imge olarak "Şehreküstü" öykünün dokusunu oluşturuyor.
Bir Yaşam Sıradanı ve Kaybolmuş Bir Anı Defterinden Notlar A. Hıdır Eligüzel'in 4. sayımızdaki iki şiiri. Yazarın özgün tarzının 2015 Yaz sayımızı oldukça zenginleştirdiğini söyleyebiliriz.
Arketipsel İntiharlar ve Ussal Uygunluk Batu Kaya'nın özgür irade kavramı bağlamında tek tipleşme, toplumsal belirlenmişlik gibi düşünceleri incelediği düşünce yazısı. Şöyle sesleniyor yazar okuyucusuna: "Özgür iradeye sahip olmuşsak bile onu uzun süre önce kaybettik. Toplumsal arketipleştirme artık sistemin devamlılığı için algoritmayı ilerletmek, ve ihtiyacı olduğu arketip kotalarını doldurmak zorunda."
Başsız Köy Türkan Noğay imzalı yoğun bir imgelemin, destansı bir anlatımın ve derin bir ironinin kullanıldığı öyküsü. İnsanların başsız olduğu bir köyden bahsediyor yazar ve okuyucusuna derin bir çağrışım dünyasının içine davet ediyor.
Qom ve Lorca'nın Cesedi Kutay Onaylı'nın imzasını taşıyan iki şiir olarak 2015 Yaz'da yerini alıyor. Yazarın postmodern olarak atfedebileceğimiz tarzının yeni dünyalar açacağını düşünüyoruz okuyucularımıza.
Deliriverenin Penceresi Umut Alihan Dikel'in "Delilerin bazıları, kendi hayalinde yaşama gücünü elde edebilmiş olanlardır" ifadeleri paralelinde düşünülebilecek bir deneme yazısı. Yazar hayal gücünün sınırlarını ve gerçeklikle olan ilişkisini sorguluyor, kendi deneyimlerinden izler paylaşıyor ve okuyucusuyla bir konuşma havası içinde deliriverenin "penceresini" tanıtıyor.

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv