Ataol Behramoğlu ve Şiir'de 50 Yılı

Türk Edebiyatı'nın önemli şairlerinden Ataol Behramoğlu'nun, sanatının 50'inci yılı, Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle Fulya Sanat’ta kutlandı.


Ataol Behramoğlu şiirde 50 yılı
Ataol Behramoğlu sanatta 50 yılı geride bıraktı.

Usta şair Ataol Behramoğlu, 50. sanat yılını dostları ve sevenleriyle kutladı. Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı.

“Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var” şiiriyle hafızalara kazınan Türk edebiyatının usta isimlerinden ünlü şair Ataol Behramoğlu’nun, sanat hayatının 50. yılı Beşiktaş Belediyesi’nin Fulya Sanat’ta düzenlediği bir etkinlikle kutlandı.

Etkinliğe Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, Hanefi Avcı, yönetmen Nebil Özgentürk, yazar Doğan Hızlan, oyuncular Rutkay Aziz,Tarık Akan, Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Mine Kırıkkanat, Selçuk Yöntem, Edip Akbayram, Metin Uca, Candaş Tolga, Doğan Hızlan gibi birçok ünlü isim ve sanatseverler katıldı.

Gülsen Tuncer ve Orhan Kurtuldu’nun sunuculuğunu üstlendiği etkinlikte piyanist Utku Asan’ın çaldığı “Ustaya Küçük Bir Armağan” adlı eser salondakilerden büyük alkış aldı. Etkinlikte daha sonra Nebil Özgentürk’ün yönettiği, Çetin Tekindor’un ise seslendirdiği belgesel izlendi.

BEHRAMOĞLU'NUN DİZELERİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, sanatçıların hayata dokunuşlarının toplumda siyasetçilerden çok daha derin, kalıcı ve anlamlı izler bıraktığını kaydetti. Hazinedar, “Bir siyasetçi olarak yaşam boyu bizlere sunulan bu zenginliği Beşiktaş’tan İstanbul’a, İstanbul’dan Türkiye’ye taşımayı hedefliyoruz. Bu hayat yolculuğunda Ataol Behramoğlu’nun dizeleri yolumuzu aydınlatıyor” dedi. Hazinedar daha sonra Behramoğlu’nun şiirlerinden dizeler okudu.

Ünlü yazar Doğan Hızlan, Ataol Behramoğlu’nun Türk toplumcu şiiri için çok önemli bir isim olduğunu belirtti. Hızlan, “Ama sadece toplumculuk vasfı niteliği taşıyan bir şiir iyi olmasını sağlamaz. Eğer toplumcu bir mesaj verecekseniz ve bir düşüncenizi açıklayacaksanız bunu en iyi şiirle yapmanız gerekir. Ataol bu iki ögeyi de şiirinde birleştirmiş adamdır” ifadelerini kullandı.

Behramoğlu ile 1970’li yıllarda tanıştığını belirten oyuncu Rutkay Aziz, ”Behramoğlu şiir dünyasına edebiyata; yaptığı çevirilerle, yazdığı yazılarla büyük katkıları olmuş bir isimdir. Düşüncesinde ve ilkelerinde onurlu biçimde kendini koruyan ender insanlarımızdan bir tanesidir” diye konuştu.

Gecede dans gösterileri de yapıldı. Sahneye çıkan her isim Behramoğlu’ndan güzel birer dörtlük okudu.

Prof. Dr. Haluk Şahin ile Rukay Aziz’in ünlü şair ile olan gençlik maceralarını anlatmaları salonu gülmekten kırdı geçirdi. 

Behramoğlu ile ilk tanışmalarını anlatan Rutkay Aziz, "Bir oyun var Rusça’dan çevrilecek, kim çevirir diye deli gibi araştırıyorum, bunu ancak Ataol, yapar dediler, Eyüp’te buluştuk, ilk karşılaşmamız ve tanışmamız heyecanla oyunu anlatıyorum ben kaptırmışım. Tabii o anda bir kafedeyiz bir anda 'seni dinleyemem' dedi. Neden diye sordum şaşırarak, dedi ki arka masada çok güzel kızlar var onları izliyorum." Bu konuşma salonda büyük gülüşmelere neden oldu.

Gecenin finalinde ise Edip Akbayram sahne aldı. Güzel sesi ile salondakileri mest etti…

Ve en son sahneyi usta şair Behramoğlu devraldı. Kendisini bu güzel günde yalnız bırakmayan tüm sanatçı dostlarına şükranlarını iletti.YARIM YÜZYILDAN ŞİİRLER

50. yıl kapsamında Ataol Behramoğlu için Tekin Yayınevi tarafından 6 kitabın hazırlığı yapılmakta, bunların ilki “Kimliğim İnsan” kitap raflarında yerini aldı. “Yarım Yüzyıldan Şiirler” adını verdiği, şairin 50 yıllık birikimi, yaşadıkları, resimlerle ve seslendirdiği şiirleri bir CD ile ciltli olarak yayımlandı.
ataol behramoğlu - yarım yüzyıldan şiirler


1940’lı yılların ilk önemli şiir hareketi Garip adıyla da bilinen “Birinci Yeni Hareketi”nin yaratıcıları ünlü şairlerimizin ardılı, (Bu akımın öncülüğünü Orhan Veli Kanık, Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday yapar) şiirde “İkinci Yeni Hareketi”nin de üreticileri arasındadır. (Bu akımın şairleri, İlhan Berk, Cemal Süreyya, Edip Cansever, Turgut Uyar, Sezai Karakoç, Ece Ayhan, Ülkü Tamer, Kemal Özer, Gülten Akın, Ataol Behramoğlu, İsmet Özel’dir.) Toplumcu Gerçekçi şairler arasında da yer almış şair, kuşaklar arası aktarımın öncüleri arasında yerini halen korumakta.
Şiirleri Macarca, Yunanca, Bulgarca, Sırpça, İngilizce, Azeri Türkçesi, İtalyanca, Flamence, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Japonca, Çince, Arnavutça, Makedonca, Hırvatça, Slovence, Hinduca, Arapça, Farsça, Letonca, Hibruca, Kürtçe gibi 28 dünya diline çevrildi.
Kaynak:MazeretimŞiirdir Güncelleme: 28.06.2018

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv