Ülkü Tamer'le Bir Adın Yolculuktu Kitabı Üzerine Burak Atabay'ın Söyleşisi

Ülkü Tamer'le Bir Adın Yolculuktu Kitabı Üzerine Burak Atabay'ın Söyleşisi

‘Bir Adın Yolculuktu’ kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nün sahibi Ülkü Tamer “En çekindiğim şey, Uyar’ın sözleriyle ‘korkulu ustalık” diyor.

Melih Cevdet Anday sizin için ne ifade ediyor?
Anday, Türk edebiyatının doruklarından biridir. Sanatın, sanatçı kişiliğinin onurunu her zaman korumuş, her sözcüğünü titizlikle, özenle seçip yazmış, görmek isteyene yol göstermiş bir ustadır. Onu tanımaktan, onunla arkadaşlık etmekten hep onur duydum, mutluluk duydum.


9. Melih Cevdet Anday Şiir ödülüne, Bir Adın Yolculuktu kitabıyla değer bulundunuz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu değerlendirmeyi yapamam. Ancak, sadece Melih Cevdet Anday’ın adını taşıyan bir ödül aldığım için sevindiğimi söyleyebilirim.

Kitap 32 yıl aradan sonra geldi. Niçin bu kadar bekledik?
Sürekli şiir yazan biri değilim. Şair olarak en korktuğum şeylerden biri, aynı şiiri üretmek. En çekindiğim husus, Turgut Uyar’ın sözleriyle, “korkulu ustalık”. Acemilikler peşindeyim. İki şiir arasında yıllar geçiyor belki, ama şiiri sürekli yaşıyorum.

Adınıza bir edebiyat ödülü verilecek olsa ne düşünürdünüz?
İleride adıma bir ödül konulursa neler hissedeceğimi hiç bilemem. Şu anda Melih Cevdet’in de Behçet Necatigil’in de biliemeyeceği gibi. Adıma bir ödül konulmasını pek istemem. Mutlaka olacaksa, bir “ilk kitap”a verilmeli.

Günümüz Türk şiiri ve dergiciliği üzerine düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Türk şiiri yolunu sürdürüyor. Araya ne girerse girsin, teknoloji ne götürürse götürsün, şiir yaşamını sürdürecek. Dergiler de. Edebiyatı diri tutanın dergiler olduğunu düşünüyorum. Tek yapaklı dergileri bile sevgiyle, saygıyla değerlendiriyorum.


Kaynak: Burak Atabay; http://www.birgun.net/categories/view/7


Ülkü Tamer 32 Sene Sonra Yeniden Yolculuğa Çağırıyor

Türk şiirinin yaşayan en büyük şairlerinden Ülkü Tamer, yıllar sonra yeni bir şiir kitabıyla Türk okurunun karşısında. Bir Adın Yolculuktu adını taşıyan kitap, Ülkü Tamer'in şiir heyecanını hiç yitirmeyen ve genç bir şair olduğunu gösteren yepyeni bir ustalık belgesi.

Anadolu'nun mitolojik kâinatıyla şahsi tarihin, aşkla ölüm düşüncesinin koyun koyuna girdiği "Bir Adın Yolculuktu", Ülkü Tamer'in geleneksel sesini ve arayışlarını iç içe taşıyor. Son sözünü söylememiş bir şairin diri soluğunu okuruna ulaştırıyor.

"Bütün tarihini sırtına vurup
Denizi üç günde geçen serçenin
Bir seher vaktinde soluk soluğa
Tünediği dalda şenlik gibisin"

diyerek aşkı yücelten Tamer, bir yandan da sevgili Antep'ine duyduğu sadakati, Anadolu'nun kadim söylencelerinden yola çıkarak gösteriyor.

"Kavaklık neresiydi, İthaka neresi" dizesiyle başlayıp "Açtı kapıyı geldi yâr imiş." dizesiyle sona eren "Bir Adın Yolculuktu", karanlığın içinden geçerken "bir ıslık yeter" diyenlere cansuyu taşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)


88 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 12 x 19 cm
Islık Yayınları,
Ankara, 2014

Ülkü Tamer'le Bir Adın Yolculuktu Kitabı Üzerine Burak Atabay'ın Söyleşisi

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv