Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nün 9. su Ülkü Tamer'e

“Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü”ne Ülkü Tamer değer bulundu.

Melih Cevdet Anday’ın anısına bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen ödüle Ülkü Tamer "Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabıyla değer bulundu.
Doğan Hızlan, Eray Canberk, Egemen Berköz, Sennur Sezer, Refik Durbaş, Leyla Şahin ve Enver Ercan’dan oluşan seçici kurul ödülün Tamer’e verilmesinin gerekçesini “Batı şiiri birikimini ve halk şiirimizin köklü motiflerini kullanarak özgün bir şiir geleneği oluşturduğu, sözcüklere yüklediği çok anlamlılıkla şiir diline yeni bir derinlik kazandırdığı için” ifadeleriyle dile getirdi.
Türkiye Yazarlar Sendikası ve Milas Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ödül Tamer’e 22 Ağustos’ta Milas Ören’de düzenlenecek Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Kültür Şenliği’nde verilecek.
Türkiye edebiyatının önde gelen isimleri arasında anılan Ülkü Tamer’in birçok şiir, öykü ve anı kitabı bulunuyor, Tamer yazdıkları kadar çok sayıda çevirisiyle de tanınıyor.
Ülkü Tamer Kimdir? Hayatı, Eserleri
Ülkü Tamer, 20 Şubat 1937’de Antep’te doğdu.
 9. Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü Ülkü Tamer’e verildi

Robert Kolej'den 1958 yılında mezun oldu. Yayıncılık, oyunculuk ve çevirmenlik yaptı ve 1950'li yıllarda İkinci Yeni şiir akımında yer aldı. İlk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimindeki Kaynak Dergisi'nde yayınlandı: "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia".
Şiirleri 1954'den itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. 1967'de Yeditepe Şiir Armağanı'nı kazandı.
Ülkü Tamer’in "Üşür Ölüm Bile" ve "Gül Dikeni" Ahmet Kaya; "Memik Oğlan", "Güneş Topla Benim İçin" Zülfü Livaneli; "Düşenlere" şiiri ise Grup Yorum tarafından bestelendi.
Ülkü Tamer'in Eserleri
Soğuk Otların Altında (1959)
Gök Onları Yanıltmaz (1960)
Ezra ile Gary (1962)
Virgülün Başından Geçenler (1965)
İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)
Sıragöller (1974)
Seçme Şiirler (1981)
Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)
Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi (1982)
Kaynak: bianet.org

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv