Yedi Güzel Adam - Türk edebiyatının yedi ismini konu alan dizi

Yedi güzel adam dizisi Türk edebiyatının yedi isminin hikayelerini konu alıyor. Bu isimler Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören,  Alaadin Özdenören, Akif İnan ve Ali Kutlay olmaktadır. 
Türkiye’nin yakın edebiyat tarihine damgasını vuran önemli şairlerden Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan, Alaaddin Özdenören’in hayatını konu alan ‘Yedi Güzel Adam’ (Kara Lise) dizisinin çekimleri Kahramanmaraş’ta yapılıyor.
Yapımını Pusula Film yapımcılığını İlksen Fırat ve Ömer Can’ın yaptığı yönetmen koltuğunda Levent Demirkale’nin oturduğu, senaryosunu Şilan Avcı’nın yazdığı dizinin çekimleri için birçok mekân hikâyenin geçtiği döneme uygun hale getirildi. Bu çalışmalar yaklaşık 3 ay sürdü.

Hikâyesi 1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen dizinin başrollerinde: Uraz Kaygılaroğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Baran Akbulut, Kemal Uçar, İlker Kızmaz, Bora Cengiz, Mertcan Sevimli, Şahika Koldemir, Mert Asker, Pınar Gök, Hülya Şen, Durul Bazan ve Kenan Bal oynuyor.
Şairler Erdem Beyazıt’ı Uraz Kaygılaroğlu, Cahit Zarifoğlu’nu Baran Akbulut, Rasim Özdenören’iMertcan Sevimli, Nuri Pakdil’i Kemal Uçar, Ali Kutlay’ı Çağdaş Tekin, Akif İnan’ı Yiğit Çakır ,Alaaddin Özdenören’i ise Orhan Kanalp canlandırıyor.
Dizi, edebiyatımızın Yedi Güzel Adam’ını yeniden gündeme getirdi. Cahit Zarifoğlu’nun ‘Bu insanlar dev midir / yatak görmemiş gövde midir’ mısralarıyla başlayan ünlü şiiri, nice edebiyatçının yetiştiği Maraş’ın Taş Mektep’inde vücut bulan bir dostluğu ve başlayan yol arkadaşlığını anlatıyordu.
Edebiyatımıza damga vuran Yedi Güzel Adam’ın kim olduğunu açık açık yazmamıştır Zarifoğlu. Fakat kendisinden başka Mehmet Akif İnan, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören neredeyse herkesin üstünde anlaşmaya vardığı isimler. Diğer iki ismi ise kimi Hasan Seyithanoğlu ve Ersin Nazif Gürdoğan olarak sayar kimi Nuri Pakdil’i ekler, kimileri de Sezai Karakoç’u telaffuz eder. 
TRT’nin Yedi Güzel Adamı ise: Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaaddin Özdenören’den oluşuyor. Yedi Güzel Adam’dan hayatta olan isimlerden Rasim Özdenören ise isimleri: Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alaaddin Özdenören ve Akif İnan olarak sayıyor.
 Dizide olaylar Erdem Beyazıt’ın gözünden yansıtılıyor.
Yedi Güzel Adam Dizisinin Oyuncuları 
Yedi Güzel Adam - Türk edebiyatının yedi ismini konu alan dizi


Kenan Hoca- İLKER KIZMAZ                                      Naciye- ŞAHİKA KOLDEMİR
Emine- PINAR GÖK                                                     Hale -DENİZ ALAN
Cevat- BORA CENGİZ                                                  Hakkı- MERT ASKER
Zafer- İBRAHİM ERSOY                                              Güler – ECEM AKYOL
Kahraman -MEHMET CAN GÜRELER                       Kerim-MAHMUT EMRE YAKUT
İmam Adem-ENGİN YÜKSEL                                     Celal – CENGİZ TANGÖR
Deli Hamdi -HAKAN ALTUNTAŞ                               Ökkeş Bey- MEHMET YAŞAR
Hatice  - SEMA ŞAHİNGÖZ                                        Hacer- MÜZEYYEN DURGUN
Handan Öğretmen – ÖZLEM ÜNALDI                      Yeliz – DİLARA ARAS
Selda- DİLAN DEMİREL                                              Mustafa Hoca -BÜLENT UZ
Harun Hoca- ALİ RIZA ÖZSÖYLER                             Mahmut- ŞAHDİ ÖZDEMİR
Ejder- SÜMER TEKİN                                                  Seyid- ÖKKEŞ AVGIN
Üstad (NECİP FAZIL) – KENAN BAL

Yedi Güzel Adam dizisinin resmi web adresi: http://yediguzeladam.tv/

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv