$type=grid$count=4$ico=1$cate=0$rm=0$sn=0$cm=0

Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri

PAYLAŞ:

sivas katliamı, 2 temmuz sivas katliamı, 2 temmuz 1993 sivas katliamı anma etkinlikleri, sivas katliamı şiirleri, sivas katliamı şarkıları ve türküleri, NHKM'de sanatçılardan Sivas Katliamı anması, 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıldönümünde Türkiye Yazarlar Sendikası, Dünya Şiir Hareketi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi "Şiirin Barış Vicdanı" etkinliği

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı'nın 26. yıldönümü anma ve etkinlikleri

Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri


Sivas'ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ve 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 26. yıl dönümü kapsamında 2 Temmuzda anma programları düzenlenecek:

⇒Sivas Katliamı Narlıdere’de anılacak


Sivas Katliamı’nın 26. Yıldönümü Narlıdere’de bir dizi etkinlik ile anılacak. 1 Temmuz Pazartesi günü saat 19.30’da Ahmet Piriştina  Demokrasi Meydanı’ndan Pir Sultan Abdal Parkı’na yürüyüş düzenlenecek. Anma programının ardından Narlıdereli Ercan- Gökhan kardeşler müzik dinletisi sunacak, Şair Tuğrul Keskin kaybedilenler anısına şiirler okuyacak.

⇒Sivas Katliamı Çiğli’de anılacak


Sivas katliamının yıldönümünde Çiğli Belediyesi tarafından 4 Temmuz saat 18.30’da Çiğli Belediyesi Konferans Salonunda “Bitmeyen Ağıt Sivas, Madımak Şehitlerimizi Anıyoruz”  etkinliği düzenlenecek. Söyleşiye Sivas katliamında yaşamını yitiren şairler Metin Altıok’un kızı ve önceki dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan ve katliamdan sağ kurtulan Şair-Yazar Hidayet Karakuş konuşmacı olarak katılacak. Söyleşinin ardından Madımak Otel’de yaşamını yitiren ozanların ezgileri Grup Kardeşler Muhabbeti tarafından seslendirilecek.

⇒Sivas Katliamı Bayraklı’da anılacak

Sivas Katliamı’nın 26. yıl dönümünde katledilen yurttaşlar Bayraklı’da düzenlenecek etkinlikte anılacak. Bayraklı Belediyesi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak oteldeki yangında katledilen aydınlar ve sanatçılar için anma etkinliği düzenleyecek.

⇒Sivas Katliamı Altınoluk’da anılacak

AKD Balıkesir Altınoluk ve Küçükkuyu Şubeleri, Sivas Katliamı’nın 26. yıldönümünde,  “Katliam, baskı ve asimilasyon politikalarına karşı eşitlik, özgürlük ve adalet için 2 Temmuz’da alanlardayız” şiarıyla 2 Temmuz Salı günü saat 20.00’de Altınoluk Cumhuriyet Meydanı’nda bir yürüş ile basın açıklaması gerçekleştirecek.

2 Temmuz Sivas Madımak Olayı Nedir?


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, her yıl düzenlediği "Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği"nin IV.'sü 2 Temmuz 1993'de Sivas'ta yapıldı. Demokrasi, laiklik ve çağdaşlaşma karşıtı ırkçı, şeriatçı güçler, devletin denetiminde saldırıya geçtiler.
Madımak Otelinde bulunan 35 yazar, ozan, sanatçı ve genç yakılarak katledildiler. 

Sivas Madımak Olayı veya Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 35 yazar, ozan ve aydının yakılarak katledilmesi ve oteli ateşe verenlerden de ikisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında etkinliklerin bir bölümünün de Pir Sultan Abdal’ın sazının çalındığı Sivas şehir merkezinde yapılması öngörülmüştü. Bu kapsamda pekçok aydının yanı sıra Aziz Nesin ve Ozan Türkyılmaz bu etkinlik nedeniyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente gelmişti.

2 Temmuz 1993 günü organize biçimde öğle saatlerinde Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı kısmen tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000'e ulaşan saldırgan grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000'e yaklaştı. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı bunun sonucunda taşlanarak camları kırılan Madımak Oteli'ne sıçrayan yangın sonunda otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Behçet Aysan, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Ozan Türkyılmaz'ın bulunduğu 37 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu.Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç edilmekten araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Gene olaylar sırasında Atatürk - Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstü tahrip edildi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

Sivas Katliamı Davasında Yargılama
Nasıl  Sonuçlandı?

 
Olaylardan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190’a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124’ü tutuklandı, geri kalanlar serbest bırakıldı. Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No`lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. 26 Aralık 1994’te karara bağlanan dava sonucunda, 22 sanık hakkında 15’er yıl, 3 sanık hakkında 10’ar yıl, 54 sanık hakkında 3’er yıl, 6 sanık hakkında 2’şer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında da beraat kararı verildi.
Müdahil avukatlar, DGM’nin kararını taraflı, hukuka ve adalete aykırı olarak niteleyerek, ayrıntılı bir savunmayla temyize gittiler. Yargıtay 9. Ceza Dairesi“Katliamın Cumhuriyete, Laikliğe ve Demokrasiye yönelik olduğunu” belirterek DGM’nin kararını esastan bozdu. Ankara 1 No`lu DGM, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak yargılamayı yeniden başlattı.

28 Kasım 1997’de açıklanan kararda 33 sanığa idam cezası verildi. Yargıtay 9. ceza dairesi 24 Aralık 1998’de hapis cezalarını onadı, 33 idam cezasını ise usül noksanlıkları nedeniyle bozdu. Şubat 1999 tarihinde usül eksikliklerinin giderilmesi için başlayan yargılama sonucunda 16 Haziran 2000'de 33 sanık DGM’ce yeniden idam cezasına çarptırıldı.

9 sanık 7 yıl 6'şar ay, 4 sanık 20'şer yıl, 1 sanık 15 yıl, 1 sanık 5 yıl hapis cezası aldı. 33 sanık hakkında verilen idam kararı ise 2002 yılında müebbet hapis cezasına çevrildi.

2 Temmuz 1993'te yaşanan ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili davanın 21 Haziran'daki duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, esas hakkındaki görüşünü açıklamıştı. Yüksel, 5 sanığın üzerlerine atılı eylemlerinin 'anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüse iştirak' suçu olduğunu belirtmişti. Savcı, bu suça ilişkin olağanüstü zaman aşımı süresinin 15 yıl olduğunu ifade etmişti. Sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu hakkında açılan kamu davasının zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşmesine karar verilmesini istemişti.

35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas olaylarıyla ilgili davada zaman aşımı kararı verildi. Böylece 5 firari sanık ceza almaktan kurtuldu.

Sivas Davası İstiklal Mahkemeleri sonrasinda, tek bir davada, bu kadar çok idam cezasinin verildiği ilk davadır.

İNSANLARIN YAKILDIĞI YERE KEBAPÇI AÇTILAR

Sivas katliamının acısı henüz tazeyken, Madımak Oteli'nin alt katına bir kebapçı açıldı.

Yıllar boyunca bu restorana gelenler, 37 kişinin yanarak can verdiği mekânda kebap yemeyi sürdürdü. 

Bu duruma tepki gösterenlerin sesi, 2010 yılına gelindiğinde ancak duyuldu. Ve yıllar sonra o kebapçı kapatılarak, Madımak Oteli kamulaştırıldı. 

KURBAN İLE KATLİAMCI YANYANA

Ancak tüm taleplere rağmen müze yerine bilim ve kültür merkezine dönüştürülen Madımak'ta tartışma yaratan bir olay daha yaşandı.

"Anı köşesi" adı verilen panoya katliamda ölenlerin isimlerinin yanı başına, iki saldırganın da adı yazıldı. Bu karar, yakınlarını kaybeden ailelerin yüreklerini bir kez daha yaktı. 

Sivas Katliamı Sonrasında Üretilen Edebiyat ve Sanat Eserlerinden Seçmeler


Sivas Katliamı üzerine yazılan şiirler; bestelenen şarkı ve türküler:

-Fethi Aslan, "Sivas`da Temmuz Ateşi"
-Edip Akbayram, Türküler Yanmaz, Yanmam mı Gerek
-Cengiz Özdemir, Madımak
-Ozan Emekçi, Sivas Ağıdı
-Sunay Akın, Kova Kaleci
-Grup Yorum, Sivas (Gün Tutuşur)
-Mahzuni Şerif, Sivas Dramı
-Demirhan Baylan, Bildiğin Şeyler (Yangın)
-Almora, Güneşin Ozanları
-Radical Noise, Çığlık
-Akın Eldes, Madımak
-Moğollar, Issızlığın Ortasında
-Antisilence, Died On 2nd Of July
-Aşık Gülabi, Sivas Madımakta Canlar
-Metin - Kemal Kahraman, Renklerde Yaşamak
-Ferhat Tunç, Kızılırmak Boylarında Bir Şehir
-Serhad Raşa, Ey Felek
-Şahverdi, Madımak Oteli
-Fazıl Say, "Metin Altıok Ağıtı"
-Selda Bağcan, "Canımı Yakanlar Baktı Dumana"
-Aziz Nesin, "Sivas Acısı"
-Çetin Gencero, "Madımak"
-Yusuf Kemal Metin, "Sivas Yanığı Otuzyedi Temmuz Aydın"
-İhsan Güvercin, "Kızılırmak Boylarında Bir Şehir"

Edebiyatta Sivas Katliamı:

-Zeki Büyüktanır, Madımak Çığlığı, Can Yayınları (Ali Adil Atalay), İstanbul, Ekim 2006, ISBN 9789756358788
-Hikmet Çetinkaya, Zambak Sana da Bulaştı Kan, Çağdaş Yayınları, İstanbul, Şubat 1997
-Soner Doğan, Sivas: 2 Temmuz 1993, Ekim Yayınları, İstanbul, Mart 2007, ISBN 9789750109119
-Aziz Nesin, Sivas Acısı, Adam Yayınları, İstanbul, Temmuz 1995, ISBN 9754183244
-Öner Yağcı, Sivas'ı Unutmak, İleri Yayınları, İstanbul, Mayıs 2006, ISBN 9789756288108
-Lütfi Kaleli, Sivas Katliamı ve Şeriat, Alev Yayınları, İstanbul, Ağustos 1995, ISBN 9753350120
-Ali Yıldırım, Ateşte Semaha Durmak, Yurt Yayınları, Ankara, 1993
-Attila Aşut, Sivas Kitabı Bir Topluöldürümün Öyküsü, Edebiyatçılar Derneği, Ankara, Eylül 1994, ISBN 9757872024
-Yiğit Bener, Öteki Kâbuslar ("Alaz" öyküsü), Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, Ağustos 2009, ISBN 9789750816499

Sahnede Sivas Katliamı: 

-Genco Erkal'ın yazıp yönettiği Sivas '93 adlı belgesel tiyatro oyunu, 11 Ocak 2008'de yoğun güvenlik altında Muammer Karaca Tiyatrosu'nda sahnelendi. Belgelerden yararlanarak yazılan oyunun anlatıcıları arasında Genco Erkal'la beraber Meral Çetinkaya, Yiğit Tuncay, Nilgün Karababa, Murat Tüzün, Çağatay Mıdıkhan ve Şirvan Akan yer aldı. Oyunun müziğini Fazıl Say besteledi.
Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri

Katledilen canlar için o günden bugüne birçok türkü, şarkı yazıldı, ağıt yakıldı. Okumak ve dinlemek için devamı.
Kaynak:MazeretimŞiirdir Güncelleme: 30.06.2019

YORUMLAR

BLOGGER: 3
  1. "Birimize bir şey olursa ne yaparız?" dediler. "Kalanlar,ölenler için şiirler yazar"dedi Metin Altıok

    YanıtlaSil
  2. Sivas Madımak Olayı veya Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 35 yazar, ozan ve aydının yakılarak katledilmesi ve oteli ateşe verenlerden de ikisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

    YanıtlaSil
  3. Merhaba, emeğiniz için elinize sağlık güzel paylaşım olmuş benim hazırladığım sivas katliamı ile ilgili linke de bakmanızı tavsiye ederim.

    YanıtlaSil
Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

$type=ticker$count=12$cols=4$cate=0$sn=0

Ad

1 Mayıs Şiirleri,2,10 Kasım Şiirleri,6,15 Temmuz Şiirleri,1,19 Mayıs Şiirleri,4,2 Temmuz Sivas Katliamı Şiirleri,4,24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri,3,a. kadir,2,abdurrahim karakoç,2,adnan yücel,6,afşar timuçin,1,ahmed arif,6,ahmet erhan,3,ahmet günbaş,1,ahmet haşim,1,ahmet muhip dıranas,1,ahmet necdet,1,ahmet oktay,1,ahmet selçuk ilkan,1,ahmet telli,2,alfonsina storni,1,ali rıza ertan,3,alper meşe,1,Ankara Şiirleri,2,Anne Şiirleri,10,arif nihat asya,1,arkadaş z. özger,10,asım gönen,1,aşık seyit nesimi,2,aşık veysel,4,Aşk Şiirleri,38,ataol behramoğlu,6,Atatürk Şiirleri,7,attila ilhan,13,aziz nesin,4,Babalar Günü Şiirleri,1,bahattin karakoç,1,bahtiyar vahapzade,1,baki,2,Barış Şiirleri,2,bayburtlu zihni,1,bedirhan gökçe,1,bedri rahmi eyüboğlu,7,behçet aysan,5,behçet kemal çağlar,1,behçet necatigil,7,bejan matur,1,bertolt brecht,1,bestelenen şiirler,28,betül dünder,1,birhan keskin,1,biyografi,12,bülent ecevit,1,bülent tekin,1,cahit külebi,14,cahit sıtkı tarancı,2,cahit zarifoğlu,1,can yücel,9,celal sahir erozon,1,cemal safi,1,cemal süreya,8,cengiz aytmatov,1,cevat çapan,1,cevdet kudret,1,ceyhun atuf kansu,3,Çanakkale Savaşı Şiirleri,1,Çocuk Şiirleri,8,didem madak,2,ece ayhan,3,edebiyat dergileri,28,edebiyat haberleri,111,edgar allan poe,2,edip cansever,4,editörün seçimi,12,Emek Şiirleri,7,enis batur,1,enver gökçe,2,ercişli emrah,2,erdal öz,1,ernosto che guevara,1,esat selışık,1,etkinlik,25,fatih akça,1,fazıl hüsnü dağlarca,6,federico garcia lorca,1,fuzuli,1,gonca özmen,1,gülten akın,4,hacı bektaş veli,1,hacı gürhan,1,halil soyuer,1,halim yağcıoğlu,1,halim yazıcı,1,Hapishane Mahpusluk Şiirleri,4,harun özmen,1,hasan bayrı,1,hasan hüseyin korkmazgil,3,hasan kaplani,1,hatice kundakçı,1,Hayat Yaşam Şiirleri,6,haydar ergülen,3,hikmet okuyar,1,hilmi yavuz,2,hüseyin haydar,3,ilhan berk,2,irfan güven,1,ismail biçer,1,ismet özel,2,İstanbul Şiirleri,3,James Oppenheım,1,jorge luis borges,1,kadir aydemir,1,kahraman tazeoğlu,1,karacaoğlan,3,kemal sayar,1,kenan yücel,2,kitap,39,konstantin mihailoviç simonov,1,köşelerde şiir,37,küçük iskender,7,lale müldür,1,Listeler,10,louis aragon,1,m. nihat malkoç,1,m. sunullah arısoy,1,mateya matevski,1,mehmet akif ersoy,2,melih cevdet anday,4,metin altıok,5,metin cengiz,1,metin eloğlu,1,mihrî hatun,4,murat ince,1,murathan mungan,2,muzaffer tayyip uslu,2,müesser yeniay,2,nazım hikmet,26,necati cumalı,1,necip fazıl,4,nedim,1,nevzat çelik,2,neyzen tevfik,2,nihat behram,1,orhan seyfi orhon,1,orhan veli kanık,8,Ölüm Şiirleri,1,ömer hayyam,1,ömer turan,6,özdemir asaf,3,özdemir ince,1,Özgürlük Şiirleri,2,pablo neruda,5,paul eluard,1,pir sultan abdal,2,refik durbaş,2,rıfat ılgaz,2,rıza tevfik bölükbaşı,1,röportaj,8,ruhi su,2,rüştü onur,1,sabahattin ali,13,sadık doğan,11,sait maden,2,selahattin yolgiden,1,sennur sezer,4,serkan engin,1,seval esaslı,1,sezai karakoç,2,sina akyol,1,Sponsorlu,12,stepan sçipaçyov,1,sylvia plath,1,şiir yarışmaları,92,şiirler,152,şükrü erbaş,3,tuğrul tanyol,1,turgay fişekçi,1,turgut uyar,7,Ulus Yurt Vatan Şiirleri,3,Umut Şiirleri,11,ülkü tamer,2,ümit yaşar oğuzcan,4,vahittin bozgeyik,1,vedat türkali,1,victor hugo,1,video belgesel,18,video edebiyat,8,video şiirler,21,Wallace Stevens,1,william shakespeare,1,yahya kemal beyatlı,1,yalçın ergir,1,yaşar nabi nayır,5,yaşar nezihe bükülmez,1,yılmaz erdoğan,1,yılmaz güney,1,yılmaz odabaşı,2,yunus emre,9,yunus nadi,2,yusuf hayaloğlu,2,
ltr
item
Mazeretim Şiirdir: Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri
Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri
sivas katliamı, 2 temmuz sivas katliamı, 2 temmuz 1993 sivas katliamı anma etkinlikleri, sivas katliamı şiirleri, sivas katliamı şarkıları ve türküleri, NHKM'de sanatçılardan Sivas Katliamı anması, 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıldönümünde Türkiye Yazarlar Sendikası, Dünya Şiir Hareketi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi "Şiirin Barış Vicdanı" etkinliği
https://1.bp.blogspot.com/-PF1xYtsaF2U/Wzlyy4crBNI/AAAAAAAAIOk/HlhGIEuW_R0Uf8an24TM9h4BkXFMsMBAwCLcBGAs/s640/sivas_katliami_anma_programlari.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-PF1xYtsaF2U/Wzlyy4crBNI/AAAAAAAAIOk/HlhGIEuW_R0Uf8an24TM9h4BkXFMsMBAwCLcBGAs/s72-c/sivas_katliami_anma_programlari.jpg
Mazeretim Şiirdir
https://www.mazeretimsiirdir.com/2014/07/2-temmuz-1993-sivas-katliami-ve-anma.html
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/2014/07/2-temmuz-1993-sivas-katliami-ve-anma.html
true
283691607085523033
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir içerik bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı İptal Et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM GÖNDERİLER İçerik Bulunamadı. Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan May Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLENİR ADIM 1: Bir Sosyal Ağda Paylaş ADIM 2: Sosyal Ağınızda ki Bağlantıyı Tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız