Vahittin Bozgeyik mezarı başında anıldı

Vahittin Bozgeyik mezarı başında anıldı
2005 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Gaziantepli gazeteci-yazar Vahittin Bozgeyik, ölümünün 9. yılında düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anıldı.

Merhum Bozgeyik, aramızdan ayrılışının 9. yıldönümünde 5 Nisan Cumartesi günü doğduğu yer olan Devehöyük köyünde, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Şairin ailesi ve dostları tarafından organize edilen etkinlikte, şairin arkadaşları, sevenleri bir araya geldi.VAHİTTİN BOZGEYİK 2014 ŞİİR ÖDÜLÜ


    Geleneksel olarak her yıl düzenlenen Vahittin Bozgeyik Şiir Yarışması’nın ödül töreni ise, 12 Nisan Cumartesi günü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç çok amaçlı salonda düzenlenecek. Yarışma bu yıl serbest ve hece dalında düzenlendi. Katılımcılar şiirlerini 31 Mart tarihine kadar (vbozgeyik@yahoo.com.tr) e-posta adresine gönderdiler. Yarışmada, birincilik, ikincilik, üçüncülük ile üç mansiyon ve bir de jüri özel ödülü olmak üzere yedi kişiye ödül verilecek. Bu yılın jüri özel ödülü ise, şehrimize emeği geçen yaşayan Gaziantepli bir şaire verilecek.

BOZGEYİK'İN ÖZGEÇMİŞİ

1945 yılında Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Devehöyük köyünde dünyaya gelen VahittinBozgeyik, ilk, orta ve lise tahsilini Gaziantep'te yaptı. 'Güney Sokaklarında' isimli şiir kitabını daha lise öğrencisiyken 1966 yılında yayınlayan Vahittin Bozgeyik, 1966 yılında Hisar Dergisi tarafından Türkiye çapında yapılan liselerarası şiir yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu. 1971 yılında Türk Sineması'nda karakter rollerinde oynadı. Daha sonra profesyonel tiyatro oyuncusu olarak Ankara'da Kavaklıdere ve Mithatpaşa tiyatrolarında sahneye çıktı. Askerlik döneminden sonra emekli oluncaya kadar sürecek olan profesyonel gazetecilik hayatına, 1969 yılında Gaziantep Zafer Gazetesi'ni kurarak başladı. Yıllarca Gaziantep'te gazetecilik yapan Bozgeyik, televizyon program yapımcılığı ve yönetmenliği de yaptı. Birçok yerel televizyonda kültür ve sanat ağırlıklı programlar yapan ve sürekli sarı basın kartı sahibi olan Bozgeyik, Şehitkamil Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü görevinde de bulunmuştu.

Ezo Gelin'in mezarının doğduğu yer olan Gaziantep'in Dokuzyol köyüne getirilmesinde büyük çaba sarfeden Bozgeyik, gazeteci ve yazarlığın dışında şiir ve besteleriyle de adından söz ettirmişti. Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Müzik Eseri Sahipleri Grubu (MSG) üyesi olan Bozgeyik'in, yaptığı birçok beste yerel ve ulusal sanatçılar tarafından seslendirilmişti. Bozgeyik'in, 'Hesapta Yoktu' isimli bestesi de sanatçı Selda Bağcan tarafından seslendirilmişti. Bozgeyik'in ölümünden kısa bir süre önce yazdığı 'Unutuldun' isimli bestesi ise, Türk Halk Müziği sanatçısı Güler Duman tarafından seslendirildi.Kaynak:GaziantepHaberler.com 

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv