Edebiyatçılara göre şiir nedir?

PAYLAŞ:

şiir, şiir nedir, şiire dair yazılar, şiir üzerine yazılanlar, şiir tanımlamaları, edebiyatçılara göre şiir nedir

şiir nedir?
Adnan Yücel : Bir şaire sorulabilecek en zor soru bence şiirin tanımıdır. Çünkü yaşamın tümünün tanımı istenir. Bunun içinde bütün sanatların tanımı da var. Yine de en güzel tanımı Antik Çağ’da Platon tarafından yapılmış tanım olsa gerek. Yani, ” kanatlı söz ” ya da ” büyülü söz ” Bunun dışındaki tanımlar hep yaşamın ya da sanatın bir kesitini yansıtıyor. Gorki’nin bir sözünü şiirin tanımı açısından çok seviyorum. ” Bilim , aklın şiiridir ; sanat yüreğin şiiridir ; din ise insanlığın yarattığı en büyük şiirdir. ” diyor. Gorki’nin bu sözünden sonra , peki, şiir nedir , diye düşünüyoruz. Ve, ” yaşamın tümü ” diyoruz.

Ahmet Telli : Şiiri tanımlamak gerekmiyor, tıpkı yaşayan bir organizmadır o . Mutlaka bir yaklaşım gerekiyorsa, ” şiir, sezgi bilgisidir ” diyebilirim.

Gülten Akın : Şiir, çığlıklardır. Kimi kez yalnızlığı seçeriz ya da yalnızlık bizi seçer , korumasız savunmasız. O zaman çığlıklar atarız ölmemek ya da delirmemek için . Sesimiz yankılanıyorsa , yalnızlıkla başedecek gücü verir bize . Şiirler çığlıklardır. .

Cezmi Ersöz : Şiiri gözlem yapmak, bir şeyi aktarmak olarak görüyorum.İmgesel bir dünya yaratıyorum yazarken . Denemelerimde şiirsel bir metin kullanıyorum.
Şemsettin Murat : Şiir ; düş ve gerçeğin coğrafyasıdır. Her şair kendi coğrafyasında doğar, kendi ikliminde kanatlanarak büyür, daldan dala konarak güzellikleri, çirkinlikleri, mutlulukları , mutsuzlukları, kahırları , öfkeleri,özlemleri toplar , bütün hünerlerini kullanarak topladıklarını yazıya aktarır, getirip önümüze bırakır. Amaç, iyiyi kötüden ayırmak içindir.

Sennur Sezer : Şiir bir ıslıktır, kimileri çalınmasını istemez, başlarına şeytanların üşüşmesinden korkarlar.

Müslim Çelik : Şiirin her şaire göre tanımı farklıdır. Şiir ; okunup özümlendikten sonra bizde kalan erinç , üzünç, duygu, etki ve benzeri şeylerdir.Bunlardan biri ya da bir kaçıdır.

Çetin Boğa : Şiir ; sanatın, edebiyatın özüdür. Şiirsiz hiçbir sanat dalı düşünemiyorum. Şiir, düzyazının söylemediği şeyleri söyler. Şiir, insanı sarsar, titretir, peşinden sürükler.

F.Kadri Gül : Mutluluklar, mutsuzluklar, acılar, yani, insani tüm değerlerdir şiir.

Adonis : Aşk ve ölüm varoldukça , şiir de varolacaktır.Çünkü aşk , ölüm ve şiir .. bunlar varoluşun temelleridir.

Muhsin Şener : Şiir , dilin kendini aşma cabasıdır… Şiir, dış çevre ile yani tarih ve doğa ile çevrili bulunan insanın bunlarla olan ilişkilerini , sözcükler ve o sözcüklerin kurduğu yeni dil aracılığı ile gerçekleşiyor.

Ahmet Günbaş : Şiir, elbette bireysel bir yaratıdır. Ne var ki şiirin toplumsal dönüşümün ekseninden kopuk kendi açmazına takılıp kalması, onun yalnızlığını ve zayıflığını gösterir. Böyle bir şiir ısıtmaz insanın içini.

Zeynep Uzunbay : Bence şiir, yaşama katılmaktır. Yaşanamayının önünü açsın , onları da yaşamın renkli , devingen akışına katsın diye… Şiir, üretilen yaşantıların içinden ötelere uzanan gizemli bir güç…

Neruda : Şiiri kim öldürebilir ki .. Ona işkence ederler, sokaklarda sürüklerler , üstüne tükürürler, alay ederler , etrafını dört duvarla çevirirler, sürgüne yollarlar ama şiir bütün bunları yaşar tertemiz bir yüzle gülümseyerek ortaya çıkar sonunda .

Haydar Ergülen : Şiir ; bir nefestir, öyleyse doğal bir şeydir.Bu anlamda da şiir,insanın yalın halidir.

Metin Celal : Şiir kısa ve öz yazma sanatı olarak tanımlanır. Böyle bir özelliği olması gerekir kuşkusuz. Ama yeterli mi ? Bir şiir kısa ve az olmanın yanında başka nitelikler de taşımalı . Sözcükten imgeye, dizeye ve nihayet şiire varan bir dünya . Sanat dalı. Her sanat dalı gibi işçiliği , titizliği ve öğrenilmeyi hakediyor. Okuyarak , bizden önce yazanlarını düşünerek okumayı denememiz bile bir başlangıçtır.

Ahmet Erhan : Bin acı birikse ancak bir şiir doğurur.

Oktay Akbal : Şiir zamansızlıktır, zamana meydan okumadır.

Yusuf Kardereli : Şiir, bir cocuktur bence ; henüz tüm yönleriyle tanıyamadığımız bir çocuk .

Mallerme : Şiir duygulardan değil, sözcüklerden doğar .

Can Yücel : Şiir, gürültüden müziğe geçmektir.

Sabahattin Kudret Aksakal : Şiir, özünde çözülmez bir yapıdır. Öyle bir yapı ki ben matematiğe benzetiyorum.

Metin Altıok : Şiir, nesnel gerçekliğin belirli sınırlarını aşan , sonsuz olanaklarla hayatı zenginleştiren duygu ve düşünce sanatıdır.

Laurence Perrıne : Şiir, en az dil kadar eski ve evrenseldir. En ilkel halklar da şiir kullanmıştır, en uygar halklar da . Her insanın varlığının belkemiği, tümüyle kavranan yaşamda başlıbaşına değeri olan varlığı kişiye heyecan , yokluğu ruhsal yoksullaşma veren bir şey olarak kabul edilegelmiştir şiir . Şair hissettiği, gözlemlediği veya hayal ettiği şeylerin birikimini seçer , birleştirir ve yeniden düzenler .

Sabit Kemal Bayıldıran : ” Şiir tanımlanamaz ” derim. Oysa benim bir şiir tanımım vardır. Nasıl mı ? Şöyle oturup sevdiğim şiirlerden bir seçki yaparsam , aslında bir şiir tanımı da yapmış olurum. Bu seçkinin toplamı benim şiir tanımımdır aynı zamanda . Öyle ya , seçtiğim şiirler benim şiir olarak kabul ettiklerimdir.

Ziya Paşa : Şiir ölçülü uyaklı sözdür.

Yahya Kemal : Şiir, kelimelerle yapılan bestedir.

Cahit Külebi : Şiir, dil çalgısında yorumlanan bir musikidir.

Oktay Rıfat : Şiir tıpkı resim gibi, tıpkı müzik gibi bir anlatım aracıdır.

Yılmaz Yeşildağ : Bana göre şiir ; bireyci anlayıştan uzak , tarihsel nedenler-sonuçlar üzerine kurulur. Yani, bir taraf olma çabasıdır şiir. Kültürel mirastan demokratik kültür öğelerini bulup değerlendirme uğraşıdır . Sadece toplumun başına bela olan nedenleri değil, bu nedenleri yaratan kaynakların ortadan kaldırma savaşına sanatsal alanda katılmaktır. ( Öğretmen Dünyası dergisi, sayı : 79 , sayfa : 25 )

Mizbah Hicri : Şiir , yüreğin sesidir . Ruh halleridir . Özlemler, acılardır . Yaralanan, kırılan kalbin ızdırıplarıdır . Sevdanın güzellikleri , umudun acının sevdaya yüklendiği sorumluluktur . Kaderdir , talihtir .

Betül Tarıman : İnsanın başını döndüren , aşk çığlığıdır kimi kez . Ne zaman kapımızı çalacağı belli olmaz . Şiir , düşsel olanla olmayanın çarpışmasıdır aynı zamanda .

Paul Valery : Şair, dil içinde dil yaratmak için yaşar .

Zerrin Taşpınar : Şiirin yaşamı etkilemesi için ne yapılması gerektiğini düşünüyorum ve şiir yazıyorum yaşamı etkilesin diye .

Tarkan Çeper : Şiir okumak en az şiir yazmak kadar ciddi bir iştir . Bir şairi usta olarak adlandırmak için illaki geçmiş yıllardan gelmesi gerekmiyor . Şiiri , anlık bir yaratı olarak değil de , insanın içinde bulunduğu bütünsel alanı araştıran bir birim olarak görüyorum .

Sallah Birsal : Bir şair şiirini her vakit yenilemeye bakmalıdır .

Eluard : Şiir hizmet etmek zorundadır . O, bir silahtır , bir araçtır .

Nicolas Boileau : Şiir sanatı , kendi hareketlerini tabiatın hareketine uydurduğu zaman en yüksek derecesini bulur ; o zaman tabiata o kadar yaklaşır ki ikisini birbirinden ayırt edemeyiz .

Miroslav Holub : Şiir bir kareliktir ve asla ikinci kez aynısı olamaz .

Jean Cocteau : Onsuz edilmeyen bir şeydir şiir, ama neden onsuz edilmez bir bilsem .

Kaynak: www.turkiyeedebiyati.com

YORUMLAR

BLOGGER: 3
Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

$type=ticker$count=12$cols=4$cate=0$sn=0

Ad

1 Mayıs Şiirleri,2,10 Kasım Şiirleri,6,15 Temmuz Şiirleri,1,19 Mayıs Şiirleri,4,2 Temmuz Sivas Katliamı Şiirleri,4,24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri,3,a. kadir,2,abdurrahim karakoç,2,adnan yücel,6,afşar timuçin,1,ahmed arif,6,ahmet erhan,3,ahmet günbaş,1,ahmet haşim,1,ahmet muhip dıranas,1,ahmet necdet,1,ahmet oktay,1,ahmet selçuk ilkan,1,ahmet telli,2,alfonsina storni,1,ali rıza ertan,3,alper meşe,1,Ankara Şiirleri,2,Anne Şiirleri,10,arif nihat asya,1,arkadaş z. özger,10,asım gönen,1,aşık seyit nesimi,2,aşık veysel,4,Aşk Şiirleri,38,ataol behramoğlu,6,Atatürk Şiirleri,7,attila ilhan,13,aziz nesin,4,Babalar Günü Şiirleri,1,bahattin karakoç,1,bahtiyar vahapzade,1,baki,2,Barış Şiirleri,2,bayburtlu zihni,1,bedirhan gökçe,1,bedri rahmi eyüboğlu,7,behçet aysan,5,behçet kemal çağlar,1,behçet necatigil,7,bejan matur,1,bertolt brecht,1,bestelenen şiirler,28,betül dünder,1,birhan keskin,1,biyografi,12,bülent ecevit,1,bülent tekin,1,cahit külebi,14,cahit sıtkı tarancı,2,cahit zarifoğlu,1,can yücel,9,celal sahir erozon,1,cemal safi,1,cemal süreya,8,cengiz aytmatov,1,cevat çapan,1,cevdet kudret,1,ceyhun atuf kansu,3,Çanakkale Savaşı Şiirleri,1,Çocuk Şiirleri,8,didem madak,2,ece ayhan,3,edebiyat dergileri,28,edebiyat haberleri,111,edgar allan poe,2,edip cansever,4,editörün seçimi,12,Emek Şiirleri,7,enis batur,1,enver gökçe,2,ercişli emrah,2,erdal öz,1,ernosto che guevara,1,esat selışık,1,etkinlik,25,fatih akça,1,fazıl hüsnü dağlarca,6,federico garcia lorca,1,fuzuli,1,gonca özmen,1,gülten akın,4,hacı bektaş veli,1,hacı gürhan,1,halil soyuer,1,halim yağcıoğlu,1,halim yazıcı,1,Hapishane Mahpusluk Şiirleri,4,harun özmen,1,hasan bayrı,1,hasan hüseyin korkmazgil,3,hasan kaplani,1,hatice kundakçı,1,Hayat Yaşam Şiirleri,6,haydar ergülen,3,hikmet okuyar,1,hilmi yavuz,2,hüseyin haydar,3,ilhan berk,2,irfan güven,1,ismail biçer,1,ismet özel,2,İstanbul Şiirleri,3,James Oppenheım,1,jorge luis borges,1,kadir aydemir,1,kahraman tazeoğlu,1,karacaoğlan,3,kemal sayar,1,kenan yücel,2,kitap,39,konstantin mihailoviç simonov,1,köşelerde şiir,37,küçük iskender,7,lale müldür,1,Listeler,10,louis aragon,1,m. nihat malkoç,1,m. sunullah arısoy,1,mateya matevski,1,mehmet akif ersoy,2,melih cevdet anday,4,metin altıok,5,metin cengiz,1,metin eloğlu,1,mihrî hatun,4,murat ince,1,murathan mungan,2,muzaffer tayyip uslu,2,müesser yeniay,2,nazım hikmet,26,necati cumalı,1,necip fazıl,4,nedim,1,nevzat çelik,2,neyzen tevfik,2,nihat behram,1,orhan seyfi orhon,1,orhan veli kanık,8,Ölüm Şiirleri,1,ömer hayyam,1,ömer turan,6,özdemir asaf,3,özdemir ince,1,Özgürlük Şiirleri,2,pablo neruda,5,paul eluard,1,pir sultan abdal,2,refik durbaş,2,rıfat ılgaz,2,rıza tevfik bölükbaşı,1,röportaj,8,ruhi su,2,rüştü onur,1,sabahattin ali,13,sadık doğan,11,sait maden,2,selahattin yolgiden,1,sennur sezer,4,serkan engin,1,seval esaslı,1,sezai karakoç,2,sina akyol,1,Sponsorlu,12,stepan sçipaçyov,1,sylvia plath,1,şiir yarışmaları,92,şiirler,152,şükrü erbaş,3,tuğrul tanyol,1,turgay fişekçi,1,turgut uyar,7,Ulus Yurt Vatan Şiirleri,3,Umut Şiirleri,11,ülkü tamer,2,ümit yaşar oğuzcan,4,vahittin bozgeyik,1,vedat türkali,1,victor hugo,1,video belgesel,18,video edebiyat,8,video şiirler,21,Wallace Stevens,1,william shakespeare,1,yahya kemal beyatlı,1,yalçın ergir,1,yaşar nabi nayır,5,yaşar nezihe bükülmez,1,yılmaz erdoğan,1,yılmaz güney,1,yılmaz odabaşı,2,yunus emre,9,yunus nadi,2,yusuf hayaloğlu,2,
ltr
item
Mazeretim Şiirdir: Edebiyatçılara göre şiir nedir?
Edebiyatçılara göre şiir nedir?
şiir, şiir nedir, şiire dair yazılar, şiir üzerine yazılanlar, şiir tanımlamaları, edebiyatçılara göre şiir nedir
https://4.bp.blogspot.com/-NeTlGwD6IAU/U9LIrr1MC4I/AAAAAAAAC2o/HZv0ln2pL4c/s640/Edebiyat%C3%A7%C4%B1lara+g%C3%B6re+%C5%9Fiir+nedir.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-NeTlGwD6IAU/U9LIrr1MC4I/AAAAAAAAC2o/HZv0ln2pL4c/s72-c/Edebiyat%C3%A7%C4%B1lara+g%C3%B6re+%C5%9Fiir+nedir.jpg
Mazeretim Şiirdir
https://www.mazeretimsiirdir.com/2014/04/edebiyatcilara-gore-siir-nedir.html
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/2014/04/edebiyatcilara-gore-siir-nedir.html
true
283691607085523033
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir içerik bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı İptal Et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR KATEGORİ ARŞİV ARA TÜM GÖNDERİLER İçerik Bulunamadı. Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan May Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLENİR ADIM 1: Bir Sosyal Ağda Paylaş ADIM 2: Sosyal Ağınızda ki Bağlantıyı Tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız İçerik tablosu