Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Sahneye Taşındı

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy'un hayatı sahneye taşınıyor.
Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı


Gazi Kız Meslek Lisesi Salonunda sergilenen tiyatro oyununda şairin hayatı ve İstiklal Marşının yazılış sürecinde yaşananlar anlatılıyor. İstiklal Marşının mecliste oylamaya sunulması canlandırılırken, salondaki izleyici öğrenciler de meclis üyesi rolünü üstlendi. Tiyatro oyunu sonrasında öğrenciler, sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı.

Oyunun yazarı ve yönetmeni Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem ilköğretim hem de lise öğrencilerine yönelik çalışma hazırladıklarını belirterek, "Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında seyircilerimizle buluşuyoruz. Merhum Mehmet Akif Ersoy'un doğum günü 20 Aralık, ölüm günü 27 Aralık. Biz 20 - 27 Aralık tarihleri arasında bir dizi çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu çalışma çerçevesinde sergilediğimiz bu oyunda, çocukların ilkokula başladıklarında öğrendikleri ilk şiirin şairi olan Mehmet Akif Ersoy'un hayatına dair bilgi edinmelerini amaç edindik" diye konuştu.

Tiyatro oyunuyla, Mehmet Akif Ersoy'un nasıl bir çocukluk geçirdiğini, onların yaşındayken neler yaşadığını, Kurtuluş Savaşı mücadelesine nasıl katıldığını, İstiklal Marşı'nı nasıl yazdığını canlandırdıklarına dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

"Sırtına giyecek bir paltosu bile yokken, İstiklal Marşı'ndan almış olduğu, Ankara'da üç çiftlik alabilecek büyüklükteki para ödülünü, tek kuruşuna dokunmadan, genç kızların ve kadınların okuması için bir vakfa bağışladığını anlatıyoruz. Oyunumuzda aynı zamanda bütün seyircileri Kurtuluş Savaşı mücadelesini veren birinci meclisin milletvekilleri olarak kabul ediyoruz. Seyircilerimizle oyundan önce yapmış olduğumuz küçük bir çalışmayla onları hem sahnedeki meclis kürsüsünde hem de salonda oturmuş oldukları koltuklarda meclis koltuklarındaymış gibi bir etkinlik gerçekleştiriyoruz."

Tiyatro gösteriminin 26 Aralık'ta saat 13:00'daki seansla sona ereceği bildirildi.

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv