Enver Gökçe 2013 Şiir Ödülleri Verildi

2013 Enver Gökçe Şiir Ödülü’ne kitap dalında Hüseyin Haydar ve yanısıra genç şair Müesser Yeniay değer görüldü.
Enver Gökçe 2013 Şiir Ödülleri Verildi

Adına ödül konulan Enver Gökçe, Türk şiirinde geniş bir yelpazeye sahip 1940 Kuşağı’nın devrimci, toplumcu çizgisinde yer alan önde gelen şairlerindendir. Gerçek mağdurların ve mazlumların, çalışan emekçi kesimin ve aydınların; onların her türlü baskıya, gericiliğe direnen sesinin temsilcisi olmuş önemli bir şair.

Enver Gökçe Şiir Ödülü’ne yoğun bir katılım olması sevindiricidir. Yaş sırasına göre: Metin Demirtaş, Niyazi Yaşar (Kardergisi adına), Metin Cengiz, Leylâ Şahin, Yusuf Alper, Hayrettin Geçkin ve Tuğrul Keskin’den oluşan jüri 12 Eylül 2013’te son değerlendirmesini yapmıştır:

Yayınlanmış kitap dalında; Hüseyin Haydar’ın Zor Günler’in Şiirleri ile Müesser Yeniay’ın Yeniden Çizdim Göğü adlı kitapları ödüle değer görülmüştür. 

Hüseyin Haydar’ın, Cumhuriyet sonrası Türk şiirinde ve 1980 sonrası yazılan şiirdeki önemi ve yetkinliğinin yanısıra; Müesser Yeniay’ın, hem genç kuşak bir şair olarak şiir dünyasını oluşturması hem dekadın şair olarak ulaştığı yetkinlik dikkate alınmıştır. 

Bir usta ile önü açık genç bir şairin bu ödülde buluşmasının anlamlı olduğunu düşünmekteyim.

Dosyada ise Metin Kaya’nın Küba Mavisi, Enver Gökçe’nin her türlü baskıya ve şiddete karşı direnen tavrına yakın durmaktadır. Hatice Yanık ise Elma Ağacında Zambak adlı çalışmasıyla bu tavrı bir kadın duyuşu ve sesiyle şiire dönüştürmüş olmasından dolay ödüle değer görülmüştür.


Leyla Şahin
Jüri Başkanı

Yorumlar

  1. Bloglar Yarışıyor ile blogunuzla ün sahibi olmaya, ödüller kazanmaya hazır mısınız? Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 3. kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


    Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
    Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net

    YanıtlaSil
Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate