Temmuz ayının edebiyat dergilerine eleştirel bakış

Ahmet Yıldız 2013 Temmuz ayının edebiyat dergilerini yazdı. 
Temmuz ayının edebiyat dergilerine eleştirel bakış

Gerçekedebiyat'ta uzun süredir ayın dergilerini yazmaya ara veren Ahmet Yıldız'ın edebiyat dergileri eleştirisini sabırsızlıkla bekliyorduk. Neyse ki temmuz ayında dergi eleştirilerini yeniden kaleme aldı.

Biz burada sadece Ahmet Yıldız'ın yazısının -neden ayın dergilerini yazmaya ara verdiğini belirttiği- giriş kısmına yer vereceğiz: 

Gerçekedebiyat.com sayfalarında uzun süredir "ayın dergileri"ni yazamadım.  Arayıp nedenini soran dostlarım da artık sormaz oldular. Bu yazılarımı okuyan -görünüşe göre- üç bin üç yüzün üzerindeki sadık okurumdan da özür diliyorum. Buradaki yazılar eleştirel bir okuma. Şöylecesine seçtiğim dergileri, çıkar gözetmeden -ki edebiyat uğraşının en yalın ve saygın özelliğidir bu!- yalnızca edebiyatın ve bizim iyiliğimiz için değerlendirmek; öznel, bunun için de bir belalı iş. Eleştirilerim karşısında üzülen ve kızanlar oldu. Bu beni etkilemedi değil. Hiç bir zaman teşekkür beklemedim ama yanlış anlaşılmak da insanı "yıkıyor" demek ki. Biraz bu yüzden yazmaya soğudum desem yanlış olmayacak. Bu tembelliğimin bir nedeni de bir derginin okumayıp ya da okuyup hakkını vermediğim atladığım, ıskaladığım bir yazısı, şiiri olunca bu kez benim üzülmem.  

Yine de itiraf etmem gerekir  ki, her birine ayrı yazı yazılması gereken edebiyatımızın durumuna ilişkin bende birikmiş soru(nsal)lara, dergilerdeki  yazı, şiir, öyküleri bahane ederek, onlar üzerinden atıp tutmak işimi büyük oranda hafifletip onca yazı yazmaktan beni kurtarıyor.   

Neyse, her katil suç işlediği yere döner; işimize bakalım.

Ayrıntılı anlatımlarla eleştirisine yer verdiği dergilerden bazıları şunlar: Sincan İstasyonu, Akatalpa, Rind Edebiyat Kitabı, Basad Kültür Sanat, Yasak Meyve, Milliyet Sanat.

Temmuz ayının edebiyat dergilerinin anlatıldığı bu yazının devamını okumak isteyenler http://www.gercekedebiyat.com/haber-detay/ayin-edebiyat-dergilerine-elestirel-bakis-temmuz-2013/1069 bağlantısına giderek bu keyifli eleştiriyi okumaya devam edebilirler.

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv