2012 şiirinde kadın şairlerin sayısı düşüşte

Birbiri ardına yayımlanan dört şiir yıllığı, Türk şiirinde geçen yılın dökümünü ortaya koyuyor. 1932 doğumlu Sait Maden’den 1996 doğumlu Ertaç Omur’a farklı kuşakların şiirini buluşturan yıllıkların ortaya koyduğu gerçek, 2012’de şair kadınların suskunluğu... Yıllıklarda yer alan 387 şiirden sadece 50’si şair kadınların kaleminden çıkmış.
2012 şiirinde kadın şairlerin sayısı düşüşte
Şiir yıllıkları dünden bugüne hep sert tartışmaları ve polemikleri beraberinde getirdi. Belki de bunun neticesi olarak, uzun yıllar düzenli olarak yayımlanan YKY Şiir Yıllığı geçtiğimiz yıl yayınına son verdi. Yine epeyce zamandır şiir yıllıkları hazırlayan Veysel Çolak ve Hakan Arslanbenzer de bu serüvenlerini noktaladı. Bu olumsuz gelişmelere rağmen şiirimizin bir yıllık serüvenini kayda geçirmek üzere yeni çalışmalar ortaya çıktı. Mart ayı ile birlikte geçtiğimiz yılın ürünlerini bir belgelik hüviyeti taşıma iddiasıyla değerlendiren şiir yıllıkları birbiri ardına raflardaki yerini aldı: “Dil ve Edebiyat Şiir Yıllığı”, “Edebiyat Ortamı Şiir Yıllığı”, “Şair Dağın Doruğunda-Şiir Seçkisi”, “Şimşiir Ağacı Şiir ve Şiir Kitapları Yıllığı”... Kimi alfabetik kimi de şairlerin yaşına göre sıralanan yıllıklarda; Cevat Çapan, Hilmi Yavuz, Cahit Koytak, Refik Durbaş, Ali Günvar, Arif Ay, A. Ali Ural, Lale Müldür, Hüseyin Atlansoy, V.B. Bayrıl, Ömer Erdem, İbrahim Tenekeci, Ayşe Sevim, Celâl Fedai, Cafer Keklikçi, Furkan Çalışkan, Uluer Aydoğdu gibi farklı kuşaklardan isimlerin şiirleri yer alıyor. Dikkat çeken en önemli ayrıntı ise 2012’de şair kadınların suskunluğu. Mesela, Edebiyat Ortamı Yıllığı’ndaki 106 şairden 12’si kadın. Mustafa Fırat’ın şiir seçkisinde 185 şairden 33’ü, Dil ve Edebiyat dergisinin yıllığında ise 96 şairden sadece 5’i kadın. Bu üç yıllıkta 387 şiir arasında 44 şair kadına ait sadece 50 şiir var.

    Dil ve Edebiyat Dergisi’nin şubat sayısıyla okura ulaşan 438 sayfalık “Dil ve Edebiyat Şiir Yıllığı”, şair Zafer Acar’ın imzasını taşıyor. İlk kez yayımlanan bu çalışmanın belirgin iki özelliği var: Çeviri şiirlere ayrı bir yer vermesi ve poetik yazıların, eleştirilerin seçilen şiirlerden daha fazla yer kaplaması. Geçen ay 80. yaşını kutlayan Sezai Karakoç’a armağan edilen yıllık, Hilmi Yavuz ile yapılmış geniş bir söyleşi ile başlıyor. Zafer Acar’ın kendine has üslubuyla yaptığı teşhisler ve öznesi somutlanmış net eleştiriler, heyecanlı bir okuma macerası vaat ediyor.

    Edebiyat Ortamı dergisinin mart-nisan sayısının armağanı olan 244 sayfalık “Edebiyat Ortamı Şiir Yıllığı”nı ise Mustafa Aydoğan hazırlıyor. Dört yıldır düzenli olarak yayımlandığı için kendine has bir izlerçevre edindi Aydoğan’ın çalışması. Yıllık, önceki senelerden aşina olduğumuz formatını değiştirmeden şiire bolca sayfa ayırmaya devam ediyor. ‘Mısralar’, ‘Dergiler’, ‘Şiir Kitapları’ ve ‘Poetik Alıntılar’ bölümleri şiirin fark edilmesini kolaylaştırıyor. Yıllığın bir ayırıcı özelliği de girişte fazla söze gerek duymadan, okuru doğrudan şiirle buluşturması.

    Mühür Kitaplığı’nın yayını olan ve bu ayın başında okura ulaşan 240 sayfalık “Şair Dağın Doruğunda-Şiir Seçkisi”ni Mustafa Fırat hazırlıyor. Bu sene dördüncü kez yayımlanma sürekliliğini gösteren çalışma, önceki yıllara göre daha kaliteli ve özenli baskısı ve sert karton kapağı ile dikkat çekiyor. Diğer yıllıklardan en büyük farkı ise kısa bir sunuş yazısı haricinde hiç düzyazı barındırmaması ve bütünüyle şiir içermesi. Şiir seçkisine, müstakil olarak kitapçılardan ulaşmak mümkün.

    Etki Yayınları tarafından yayımlanan 367 sayfalık “Şimşiir Ağacı Şiir ve Şiir Kitapları Yıllığı”nı Mustafa Ergin Kılıç hazırlamış. Kılıç, ikinci yılında eleştiri ve önerileri de göz önüne alarak daha özenli ve kuşatıcı bir çalışma ortaya koymuş. Yıllığı diğerlerinden ayıran en önemli nokta, edebiyat dergilerini taramakla yetinmeyip şiir kitaplarına da eğilmesi.

    Bütün dergileri takip etme imkanı bulamayan şiirseverler, bu dört yıllıktan en az birini edinerek şiirimizin geçen yılki serüvenini takip edebilir. Genellikle bir kişinin özverisiyle çıkan yıllıkları yaşatmak, kendisini şiir sever olarak nitelendiren herkesin ödevi olmalı, değil mi?

Kaynak:*http://www.zaman.com.tr/kultur / POLAT ONAT; (16.03.2013)

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv