Uğurlar Olsun - Selda Bağcan (şiir: Ali Çınar)


Bugün, Ocak'ın bize kaybettirdiklerini bir kez daha anmalı, sözümona kimliği belirsiz sorumlulardan tekrar, bir bir nefret etmeliyim. Çünkü sessiz olmak, unutmak, hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etmek insan olana yakışmaz. Gideni de üzer hem. Acıyı yaşamak güzel bir şey değildir elbet, özlemek de öyle, lakin unutmak gidene en büyük ihanettir. Bu yüzden, bugün tekrar, bütün kimliği belirsizlerden(!) nefret ediyorum. Siz etmiyor musunuz?
Ocak ölüm mü demek yoksa bu bizim şanssızlığımız mı? Derinlerde bir yerde, unutulmuş sözlüklerde Ocak'ın kelime anlamı ölüm müdür? Üzerine çok düşünmeye gerek yok, ufak bir beyin fırtınası bu ayda kaybettiğimiz, her geçen yıl daha da özlediğimiz isimleri hatırlatmaya yeter. Nerden başlamalıyım? 1990'a uzanıp Türk şiirinin eşsiz, tarifsiz, belki en güçlü kalemi Cemal Süreya'dan mı bahsedeyim? Uzak zamanlara gitmeyelim derseniz eğer, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Metin Kaçan, Mehmet Ali Birand ya da Toktamış Ateş iyi birer örnek olabilirler mi? Durun, benim daha iyi bir fikrim var.
24 Ocak 1993...
Uğur Mumcu"Bir gün mezarlarımızda güller açacak, ey halkım unutma bizi..." diyen adam. Sahi unuttunuz mu onu? Unutmasanız bile, o soğuk kış günü Ankara Karlı Sokak'taki evinin önünde katledilen, eğer bu ülkede demokrası diye bir şey varsa onun gerçek şehidi olan o adama "Uğurlar Olsun" demeyi akıl ettiniz mi hiç? Şu anda bu satırları yazarken Selda Bağcan'ın onun için yazdığı şarkıyı dinliyorum. Siz de benim yazdıklarımı okurken -hiçbir şey yapamıyorsanız bile- Selda Bağcan'a eşlik edin. Uğurlar olsun deyin. Bu ülke kimleri yetiştirmiş, kimlerin yurdu ve aynı zamanda kimlerin mezarı olmuş farkına varın. O, bunu isterdi.
Sosyal medya ve internet bazen insanın ufkunu genişletebiliyor, bize çok uzak olan, ama aslında o kadar da uzak olmayan konularda bir şeyler öğrenmemizi sağlayabiliyor.  Oğlu Özgür Mumcu twitter'da ne yazmış bakın: "Bu cinayetin üzerini örtenlere uzun ömür diliyorum. Yüzlerine alçaklıkları vurulana kadar yaşasınlar istiyorum." Sizce de öyle değil mi? O halde ne duruyorsunuz? Çok mu zor "UNUTMADIK!" diye haykırmak? Bu arada hatırlatayım, birkaç gün içinde Uğur Mumcu davası zamanaşımından düşecek. İşte o zaman, ya da bir kaç yıl sonra, yine 24 Ocak geldiğinde kalbiniz acımayacak mı? Bir şey yapmalı, değil mi? Bütün bu olanlara, daha doğrusu olmayanlara bir dur demeli.

Son olarak bir önerim olacak. Eğer ki dava sürecini, Mumcu ailesini ve cinayetin sonrasında yaşanan daha birçok şeyi merak ediyorsanız Güldal Mumcu'nun UM:AG etiketiyle çıkan "İçimden Geçen Zaman" kitabını okuyun. Olur da ilk kez bu kadar içiniz acırsa, elleriniz terlerse ya da göz yaşı dökerseniz, şaşırmayın. Yalnız olmayacaksınız.


Uğurlar Olsun - Selda Bağcan

Uğurlar OlsunBir Pazar Sabahıydı Ankara Kar Altında 
Zemheri Ayazıydı Yaz Güneşi Koynunda 
Ucuz Can Pazarıydı Kalemim Düştü Kana 
Zalımlar Pusudaydı Bedenim Paramparça 
Ucuz Can Pazarıydı Kalemim Düştü Kana 

 Uğurlar Olsun Uğurlar Olsun 
 Hüzünlü Bulutlar Yoldaşın Olsun 
 Bir Keskin Kalem Bir Kırık Gözlük 
 Yürekli Yiğitlere Hatıran Olsun 

Çevirdim Anahtarı Apansız Bir Ölüme 
Şarapnel Parçaları Saplandı Ciğerime 
Ucuz Can Pazarıydı Kan Doldu Gözlerime 
İsimsiz Korkuları Katmadım Yüreğime 
Bembeyaz Doğruları Yaşadım Ölümüne 

 Uğurlar Olsun Uğurlar Olsun 
 Hüzünlü Bulutlar Yoldaşın Olsun 
 Bir Keskin Kalem Bir Kırık Gözlük 
 Yürekli Yiğitlere Hatıran Olsun   
Ali Çınar

Yorumlar

Bu İçeriğe YORUMLARINIZLA katkı sağlamak istemez misiniz?

Translate

Arşiv