$type=grid$count=4$ico=1$cate=0$rm=0$sn=0$cm=0

3. Ulusal “Amasyalı Mihrî Hatun” Şiir Yarışması

PAYLAŞ:

amasya, mihri hatun, amasyalı mihri hatun, 3. Ulusal “Amasyalı Mihrî Hatun” Şiir Yarışması, Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması , ferhat ile şirin diyarı

Amasya, dillerden düşmeyen destanların, dünyaya nam salmış aşkların yaşandığı şehirdir. Bu sevgi, yeri gelmiş Şirin’i uğruna Ferhat’ın külüngüyle su kanallarına yansımış, günü gelmiş “Hattatların Piri” Şeyh Hamdullah’la hat sanatını zirveye taşımış, günü gelmiş divan edebiyatımızın ilk kadın şairi Mihrî Hatun’la kelimelere dökülmüştür. 17 medeniyetin filizlenip boy verdiği bu topraklarda Milli Mücadele’nin de ilk kıvılcımı yakılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarıyla Amasya’dan tüm dünyaya ilan ettiği “Amasya Tamimi”nin 94. Yılı’nı kutlayacağımız 2013’te “12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası” etkinlikleri arasında bu yarışmamız üçüncü kez yerini alacaktır.
3. Ulusal “Amasyalı Mihrî Hatun” Şiir Yarışması

Şiir yarışmamıza adını verdiğimiz Amasyalı Mihrî Hatun ise, nazireleri ve divanıyla kadın şairler içinde sevda ile ilgili duygularını samimi bir şekilde yazması bakımından dünyada farklı bir yere sahiptir. Amasyalı Mihri Hatun’un; sade bir dille yazdığı kaside ve gazelleri ise adeta sevda şehri Amasya’nın hikâyesini anlatmaktadır. 1460 ya da 1461′de Amasya’da doğduğu ve 1506′da yine burada vefat ettiği rivayet edilmektedir. Güzelliğiyle bölgede ün salan Mihri Hatun hiç evlenmemiştir.
Tarihin akışında Amasya her zaman bir mihenk taşı olma konumunu korumuştur. Bu nedenle Amasya Belediyesi’nin karikatür ve fotoğraf yarışmaları ile birlikte sanatın bir başka estetik formatı olan şiirle süslenmesi ve sanatçılarımızın Sevdalar Şehri Amasya’dan esinlenerek, konu ve ana temasını tamamen kendi ruh dünyalarında anlam bulduracakları dizelere dökmeleri amaçlanmıştır.
2013 ŞARTNAMESİ
*Yarışmaya 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir.
*Yarışma konusu şiirin evrensel değerleri çerçevesinde tamamen serbesttir.
*Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
*Eserler Hece, Aruz ve Serbest ölçü olmak üzere üç kategoride değerlendirmeye alınacaktır.
*Yarışmaya katılacak şiirler, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır.
*Yarışmacılar her üç kategoride (Serbest, Aruz ve Hece) en fazla ikişer (2) şiirle katılabilirler.
*Şiirler, iki A4 sayfa boyutunu geçmeyecek şekilde, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, tek sütuna ve 1,5 satır aralığında bilgisayarda yazılacaktır.
*İl dışından katılacak yarışmacılar eserlerini iadeli taahhütlü posta ya da kargo vasıtasıyla aşağıdaki irtibat adresimize teslim edecekler, e-posta yolu ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.
*Şiir metninin ön ve arka tarafına kesinlikle ad, soyad yazılmayacak, sadece şiir kategorisi (Hece, Aruz, Serbest) ve tek kelimeden oluşan rumuz yazılacaktır.
*Şartnameye uymayan şiirler değerlendirmeye alınmayacaktır..
*Şartnamede belirtilmeyen konularda Seçici Kurul tarafından (tutanakla) kayıt altına alınan kararlar geçerlidir.
*Şiirlerin sorumluluğu şairlerine aittir.
*Tüm eserlerin telif hakkı Amasya Belediyesi’ne ait olup geri iade edilmez. Yarışmacılar ödül alan ve yayınlanmaya uygun bulunan şiirlerinin Belediyemiz tarafından hazırlanacak olan albümde yayınlanmasını yarışmaya katılmakla kabul etmiş sayılacaklardır.
*Eserler kendi kategorilerinde ödüllendirilecektir.
*Yarışmada birincilik alan yarışmacılar bir sonraki yıl birincilik aldıkları kategoride yarışmaya katılamazlar.
*Ödül almaya hak kazanan ve dışarıdan Amasya’ya gelecek olan yarışmacıların kendilerine ait yol (geliş-dönüş otobüs) ve konaklama masrafları belediyemize aittir.
Eserlerin Teslimi:
*Her eser için tek kelimeden oluşan farklı rumuzlarla zarf oluşturulacaktır.
*Her eserden 7’şer nüsha olacaktır.
*Yarışmacılar; Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığında bilgisayarda yazdıkları her bir eser için ayrı ayrı olarak ad ve soyadlarını, özgeçmişlerini, adres ve telefon bilgilerini ve e-mail adreslerini içeren bir belgeyi (EK 1 FORMU) üzerine sadece rumuzlarını yazıp yine üzerinde sadece rumuz yazılı olan CD vb. dijital ortamdaki kayıtlarıyla birlikte kapalı bir zarfa koyacaklardır.
*Yarışmaya birden fazla eserle katılacak olan yarışmacılar yukarıdaki anlatılan şekilde oluşturdukları zarfları, üzerinde yine sadece rumuzları yazılı başka bir kapalı zarf içinde aşağıda belirtilen adresimize elden, posta veya kargo yolu ile teslim edeceklerdir.
Yarışma Takvimi:
Son başvuru : 12 Nisan 2013 Cuma
Jüri değerlendirmesi : 11 Mayıs 2013 Cumartesi
Sonuçların ilan tarihi : 13 Mayıs 2013 Pazartesi
Ödül töreni : 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Amasya Valiliği tarafından oluşturulacak İl kutlama Komitesi’nin belirleyeceği gün, saat ve yerde ödüller sahiplerine verilecektir.
İletişim ve Teslimat Adresi:
Yarışma Koordinatörü: Bülent KARAHOCAGİL
(0358) 218 48 14
(0358) 218 80 00 ( Dahili: 130 )
e-posta: yarisma@amasya.bel.tr
Eserler, 12 Nisan 2013 Cuma akşam 17.00’a kadar elden, posta veya kargo ile aşağıdaki adrese teslim edilmiş olmalıdır.
Amasya Belediye Başkanlığı
“Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması”
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Şehit Özcan Özen Sok. No: 15 – 05100 AMASYA
Seçici Kurul:
1. Osman AKBAŞ
Amasya Belediye Başkan Yardımcısı
2. Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ
Ankara Üniversitesi
3. Prof. Dr. Mehmet ARSLAN
Cumhuriyet Üniversitesi
4. Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza AYAR
Amasya Üniversitesi
5. Dr. Barış DOĞAN
Şair – Yazar
6. İsa KOCAKAPLAN
Türk Edebiyat Vakfı
Öğretim Üyesi
7. Ali Rıza ATASOY
Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürü
İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Amasya Şube Başkanı
Değerlendirme Kriterleri:
Yarışmaya başvuran şiirler, Seçici Kurul tarafından belirlenen aşağıdaki kriterlere göre 100 üzerinden puanlama yolu ile değerlendirilecektir.
1. Özgünlük
2. Sanatsal değeri
3. Türk örf, adet ve geleneklerine uygunluk
4. Türkçe’nin kullanımı ve zenginliği
Ödüller:
Her Kategori için:
Birincilik Ödülü : 1.500.- ¨
İkincilik Ödülü : 1.000.- ¨
Üçüncülük Ödülü : 750.- ¨
Mansiyonlar (3 Adet) : 300.- ¨ (her kategori için)
Dereceye giren ve mansiyona değer bulunanlara ayrıca plaket verilecek ve Jüri değerlendirmesi sonucu belirlenen eserlerle birlikte albüm haline getirilerek yayınlanacaktır.
www.amasya.bel.tr.
(EK.1)
Amasya Belediyesi Ulusal Şiir Yarışması Katılım Formu
RUMUZ …………………
Adı – Soyadı : ____________________________________________ ________________
Adres: _________________________________________________________ __________
Telefon: ______________________________Faks: ___________________ ____
E-posta: __________________________ @ ______________________________________
Mesleği: ____________________________________________________________
Sıra No Eser Adı Şiir Tekniği
(Serbest – Aruz – Hece)
1 ……………………………………………… …………………….
2………………………………………………. …………………….
TUTANAKTIR
Yukarıdaki şartname hükümlerini ve dereceye giren veya yayınlanmaya layık görülen eserlerimin kullanım haklarının Amasya Belediye’sine ait olduğunu kabul ediyorum.
Tarih: …… / …… / 2012 Eser Sahibi
Adı – Soyadı : …………………………………
İmzası : …………………………………

YORUMLAR

BLOGGER

$type=ticker$count=12$cols=4$cate=0$sn=0

Ad

1 Mayıs Şiirleri,2,10 Kasım Şiirleri,6,15 Temmuz Şiirleri,1,19 Mayıs Şiirleri,4,2 Temmuz Sivas Katliamı Şiirleri,4,24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri,3,a. kadir,2,abdurrahim karakoç,2,adnan yücel,6,afşar timuçin,1,ahmed arif,6,ahmet erhan,3,ahmet günbaş,1,ahmet haşim,1,ahmet muhip dıranas,1,ahmet necdet,1,ahmet oktay,1,ahmet selçuk ilkan,1,ahmet telli,2,alfonsina storni,1,ali rıza ertan,3,alper meşe,1,Ankara Şiirleri,2,Anne Şiirleri,10,arif nihat asya,1,arkadaş z. özger,10,asım gönen,1,aşık seyit nesimi,2,aşık veysel,4,Aşk Şiirleri,38,ataol behramoğlu,6,Atatürk Şiirleri,7,attila ilhan,13,aziz nesin,4,Babalar Günü Şiirleri,1,bahattin karakoç,1,bahtiyar vahapzade,1,baki,2,Barış Şiirleri,2,bayburtlu zihni,1,bedirhan gökçe,1,bedri rahmi eyüboğlu,7,behçet aysan,5,behçet kemal çağlar,1,behçet necatigil,7,bejan matur,1,bertolt brecht,1,bestelenen şiirler,28,betül dünder,1,birhan keskin,1,biyografi,12,bülent ecevit,1,bülent tekin,1,cahit külebi,14,cahit sıtkı tarancı,2,cahit zarifoğlu,1,can yücel,9,celal sahir erozon,1,cemal safi,1,cemal süreya,8,cengiz aytmatov,1,cevat çapan,1,cevdet kudret,1,ceyhun atuf kansu,3,Çanakkale Savaşı Şiirleri,1,Çocuk Şiirleri,8,didem madak,2,ece ayhan,3,edebiyat dergileri,28,edebiyat haberleri,111,edgar allan poe,2,edip cansever,4,editörün seçimi,12,Emek Şiirleri,7,enis batur,1,enver gökçe,2,ercişli emrah,2,erdal öz,1,ernosto che guevara,1,esat selışık,1,etkinlik,25,fatih akça,1,fazıl hüsnü dağlarca,6,federico garcia lorca,1,fuzuli,1,gonca özmen,1,gülten akın,4,hacı bektaş veli,1,hacı gürhan,1,halil soyuer,1,halim yağcıoğlu,1,halim yazıcı,1,Hapishane Mahpusluk Şiirleri,4,harun özmen,1,hasan bayrı,1,hasan hüseyin korkmazgil,3,hasan kaplani,1,hatice kundakçı,1,Hayat Yaşam Şiirleri,6,haydar ergülen,3,hikmet okuyar,1,hilmi yavuz,2,hüseyin haydar,3,ilhan berk,2,irfan güven,1,ismail biçer,1,ismet özel,2,İstanbul Şiirleri,3,James Oppenheım,1,jorge luis borges,1,kadir aydemir,1,kahraman tazeoğlu,1,karacaoğlan,3,kemal sayar,1,kenan yücel,2,kitap,39,konstantin mihailoviç simonov,1,köşelerde şiir,37,küçük iskender,7,lale müldür,1,Listeler,10,louis aragon,1,m. nihat malkoç,1,m. sunullah arısoy,1,mateya matevski,1,mehmet akif ersoy,2,melih cevdet anday,4,metin altıok,5,metin cengiz,1,metin eloğlu,1,mihrî hatun,4,murat ince,1,murathan mungan,2,muzaffer tayyip uslu,2,müesser yeniay,2,nazım hikmet,26,necati cumalı,1,necip fazıl,4,nedim,1,nevzat çelik,2,neyzen tevfik,2,nihat behram,1,orhan seyfi orhon,1,orhan veli kanık,8,Ölüm Şiirleri,1,ömer hayyam,1,ömer turan,6,özdemir asaf,3,özdemir ince,1,Özgürlük Şiirleri,2,pablo neruda,5,paul eluard,1,pir sultan abdal,2,refik durbaş,2,rıfat ılgaz,2,rıza tevfik bölükbaşı,1,röportaj,8,ruhi su,2,rüştü onur,1,sabahattin ali,13,sadık doğan,11,sait maden,2,selahattin yolgiden,1,sennur sezer,4,serkan engin,1,seval esaslı,1,sezai karakoç,2,sina akyol,1,Sponsorlu,12,stepan sçipaçyov,1,sylvia plath,1,şiir yarışmaları,92,şiirler,152,şükrü erbaş,3,tuğrul tanyol,1,turgay fişekçi,1,turgut uyar,7,Ulus Yurt Vatan Şiirleri,3,Umut Şiirleri,11,ülkü tamer,2,ümit yaşar oğuzcan,4,vahittin bozgeyik,1,vedat türkali,1,victor hugo,1,video belgesel,18,video edebiyat,8,video şiirler,21,Wallace Stevens,1,william shakespeare,1,yahya kemal beyatlı,1,yalçın ergir,1,yaşar nabi nayır,5,yaşar nezihe bükülmez,1,yılmaz erdoğan,1,yılmaz güney,1,yılmaz odabaşı,2,yunus emre,9,yunus nadi,2,yusuf hayaloğlu,2,
ltr
item
Mazeretim Şiirdir: 3. Ulusal “Amasyalı Mihrî Hatun” Şiir Yarışması
3. Ulusal “Amasyalı Mihrî Hatun” Şiir Yarışması
amasya, mihri hatun, amasyalı mihri hatun, 3. Ulusal “Amasyalı Mihrî Hatun” Şiir Yarışması, Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması , ferhat ile şirin diyarı
http://2.bp.blogspot.com/-1LOhrfbfMhY/U904U6Xz8rI/AAAAAAAADhk/ljVxNBHbtjo/s1600/3.+Ulusal+%E2%80%9CAmasyal%C4%B1+Mihr%C3%AE+Hatun%E2%80%9D+%C5%9Eiir+Yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-1LOhrfbfMhY/U904U6Xz8rI/AAAAAAAADhk/ljVxNBHbtjo/s72-c/3.+Ulusal+%E2%80%9CAmasyal%C4%B1+Mihr%C3%AE+Hatun%E2%80%9D+%C5%9Eiir+Yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1.jpg
Mazeretim Şiirdir
https://www.mazeretimsiirdir.com/2012/12/ulusal-amasyali-mihiri-hatun-siir.html
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/
https://www.mazeretimsiirdir.com/2012/12/ulusal-amasyali-mihiri-hatun-siir.html
true
283691607085523033
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir içerik bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını Oku Cevap Cevabı İptal Et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFALAR YAZILAR Hepsini Gör BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM GÖNDERİLER İçerik Bulunamadı. Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan May Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLENİR ADIM 1: Bir Sosyal Ağda Paylaş ADIM 2: Sosyal Ağınızda ki Bağlantıyı Tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız