• 6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması

  Editör: Sadık Doğan
  Tarih: 24 Mayıs 2016 Salı
  Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek
  6. Uluslararası Eskişehir Şiir BuluşmasıAçılış, 26 Mayıs akşamı saat 18.00’de Özdilek Sanat Merkezi’nde yapılacak ve tüm etkinlikler burada şiir severlerle buluşacak. Direktörlüğünü Şair Haydar Ergülen’in yaptığı şiir buluşmasının bu yılki onur konuğu Türk şiirinin usta isimlerinde Ahmet Telli olacak. Telli, açılıştan önce, saat 17.00’de okurları için kitaplarını imzalayacak. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt.Ahmet Ataç, dolu dolu geçeceğine inandığım şiir günlerimize sanatseverleri davet ediyorum” dedi.

  ODAK ÜLKE NORVEÇ

  6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nın açılışında, şair- müzisyen Muzaffer Özdemir ve sonraki günlerde de Müzik Kutusu birer konser verecek. Buluşma boyunca dört  “müzik-şiir okuması”  gerçekleştirilecek. Türk şiirinin unutulmazlarından Behçet Necatigil, doğumunun 100. Yılında şair Mahmut Temizyürek’in hazırladığı bir sunumla anılacak. Yakın tarihlerde aramızdan ayrılan şairler Sennur Sezer, Gülten Akın, Ahmet Oktay ve Ahmet Ada da bir etkinlikle anılacak.

  Öte yandan, Onur Konuğu Ahmet Telli’nin şiirinin tartışılacağı bir oturum gerçekleştirilirken yurt dışından gelen konuk şairlerin katılacağı “Şiir ve Barış” ile “Norveç Şiiri” oturumları yapılacak. Bu yıl odak ülke Norveç olacak.

  ÇOCUK ŞİİRİ

  Şiir Buluşmasında her yıl olduğu gibi bu yıl da, çocuklarla bir “Çocuk Şiiri” oturumu yapılacak. Tepebaşı Belediyesi’nin Esentepe’deki Çocuk Sanat Merkezi’nde şairler Mehmet Atilla ve Erol Büyükmeriç konuşacak.

  NÂZIM ÖDÜLÜ

  Şiir Buluşması kapsamında verilen “Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü, bu yıl Arif Keskiner ve M. Melih Güneş’in Hazırladığı “Nâzım’ın evinde, Vera’nın Sofrasında” adlı kitaba verildi. Bu ödül için de bir tören gerçekleştirilecek.

  ÜCRETSİZ KİTAP

  6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşmasına bu yıl; Fransa, İran, İtalya, Norveç, Polonya, Suriye ve ülkemizden 30 şair katılacak. Şairlerin şiirlerinden oluşan Türkçe- İngilizce bir kitap ile, Türk şiirinin ustalarından Behçet Necatigil’in 100. Yaşı nedeniyle şair Mahmut Temizyürek tarafından hazırlanan bir kitap ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Komşu Yayınları tarafından basımı yapılan şiir kitapları şiir severlere ücretsiz dağıtılacak.

  Kaynak: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi

  Konular:

  etkinlik
 • İlk Yorumu Siz Yapın " 6. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması "