• Sozcükler Dergisi 60. Sayısında Behçet Necatigil

  Editör: Sadık Doğan
  Tarih: 27 Şubat 2016 Cumartesi

  SÖZCÜKLER 60. SAYI (MART-NİSAN 2016) ÇIKTI…


  BEHÇET NECATİGİL 100 YAŞINDA ÖZEL SAYISI
  SÖZCÜKLER 60. SAYI MART-NİSAN 2016 BEHÇET NECATİGİL 100 YAŞINDA ÖZEL SAYISI

  Çağdaş şiirimizin önde gelen ozanlarından Behçet Necatigil’i 100. doğum yılında, özel bir sayıyla anıyoruz.
  Toplumsal bellek, çoğu zaman kolaycılığa kaçıp, ozanları en sevilen birkaç şiiriyle anımsar. Necatigil de bu yazgıdan kurtulamayanlardan: “Gizli Sevda”, “Nilüfer”, “Solgun Bir Gül” ozanıdır çoğunca.
  Bütün büyük ozanlar gibi, Necatigil’in yaratı dünyası da çok katmanlıdır oysa. Kendi bile, Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü’nde kendine yakışan bir alçakgönüllülükle, “Şiirde kırk yılını, doğumundan ölümüne, orta halli bir vatandaşın, birey olarak başından geçecek durumları hatırlatmaya; ev-aile-yakın çevre üçgeninde, gerçek ve hayal yaşantılarını iletmeye, duyurmaya harcadı.” biçiminde tanımlamıştır kendini.
  Hiç de böyle dar sınırlarla belirlenebilecek bir şiir değildir Necatigil şiiri. İlk dönemlerinden başlayarak çağın ve insanın sorunlarına evrensel bir bakışla yaklaşmıştır. 1950 tarihli dizelerinde,
  Dağlarda ateşler yandıkça
  Karanlıktan korkulmaz.
  demiştir. 1959 tarihli “Travers”, 1962 tarihli “Panik” ve daha başkaları Türk şiirinde endüstri toplumunu belki de ilk anlatan şiirlerdir. “Ben bir traversim entroverti” dizesinin ardında koca bir çağdaş endüstri toplumu durur.
  Bu nedenle doğumunun 100. yılında Behçet Necatigil şiirinin yüzey sularından sıyrılıp derinlerine inme, çağının şairi Necatigil’i tanımanın zamanıdır.
  Şu dünyada insanca yaşamak da yoksa
  Ne kalıyor geriye, yüzyıllardan?

  SÖZCÜKLER 60. SAYINDA BAŞKA NELER VAR?


  HAKKARİ-YÜKSEKOVA’DAN MEKTUP / Kader Küçükçayır
  Şiirleriyle, Cevat Çapan , Ahmet Telli, İsimsiz, Sina Akyol, Tarık Günersel
  Ferruh Tunç, k. İskender, Adnan Metin, Memed Arif B.
  Öyküleriyle, Adnan Özyalçıner, Tuna Kiremitçi, Özgür Çırak
  Sevcan Yılmaz, Etgar Keret
  MEKTUPLARIN İZİNDE ANILAR / Doğan Hızlan
  NECATİGİL ŞİİRİNE BİR YAKLAŞIM / Emin Özdemir
  TÜRKÇE ŞİİRİN “HOCA”SI / Tahir Abacı
  SONSUZ BİR ÇİZGİDE YAŞAMI / Refik Durbaş
  ÇAĞIN ÇARESİ ŞİİRDİR BEYLER / Alper Beşe
  YALNIZLIK SULARINDA / Hakan Savaş
  AİLE DOSTUMUZ BEHÇET NECATİGİL / Nedim Gürsel
  ZEBRA-NECATİGİL ŞİİRİNİN DORUĞU / Yüksel Pazarkaya
  NECATİGİL’İN KASİDELERİ / Ayşe Sarısayın
  ŞAİRLE KONUŞMA / Kenan Sarıalioğlu
  TERCÜME BÜROSU VE NECATİGİL / Tunç Tayanç
  NECATİGİL ÖDÜL KONUŞMASI / Sina Akyol
  BELLEĞİMDEKİ UTANGAÇ ŞAİR / Besim Dalgıç
  FAYDANIN BİTİMSİZİ NECATİGİL / Hüseyin Alemdar
  BİR RADYO OYUNUNDA / Hakan Tabakan

  60. sayımızla Sözcükler, 10. yılını doldurdu. Söyleyecek acı tatlı, çok şey var elbet. Dile kolay on yıl, okurundan başka bir desteği olmayan bir derginin düzenli ve nitelikli bir yayın etkinliğini sürdürebilmesi.
  Okurunun ayakta tuttuğu bir dergi olması o kadar önemliydi ki, o sıralarda gerçekleşen şu olayı unutamıyorum: Derginin çıkış hazırlıklarının olduğu günlerde yazarı olduğum Cumhuriyet gazetesinin başyazarı ve yöneticisi İlhan Selçuk, beni çağırtmıştı. Gittim. Odasında Emre Kongar, Turhan Günay ve Demet Haselçin de vardı. “Bir edebiyat dergisi çıkaracakmışsınız, çok sevindim. Edebiyat dergileri toplum için çok önemlidir.” dedi. Sonra dergide kimlerin yazacağını sordu, saydım. “Nasıl çıkaracaksınız bu dergiyi, size varlıklı işadamlarından sponsor bulayım” dedi. “İstemem” dedim, “bir dergi okurunun desteğiyle ayakta duruyorsa anlamlı. Okunmayan ve satılmayan bir dergiyi dışardan destekle çıkarmayı anlamlı bulmuyorum.”
  Yanındakilere dönüp hayretini gizleyemeyen bir ifadeyle, “Vay canına, dünyada hâlâ böyle safoş insanlar varmış demek” dedi, sonra da Turhan Günay’a dönüp, “Hiç değilse Kitap Eki’nde derginin ilanlarını bedelsiz yayımlayalım da bizim de bir katkımız olsun” dedi.

  Yılların içinden kimi olayları hatırladıkça burnumun direği sızlıyor: Vecihi Timuroğlu, derginin çıkış dönemlerinde üç ayda bir emekli maaşını aldığında elli lira gönderirdi. Abone bedeli olarak falan değil, öylesine. Telefon eder, yapma böyle şeyler, ihtiyacım yok derdim. “Olsun,” derdi, “ben bilirim dergi çıkarmanın ne zor olduğunu.”
  Evet, çok zordu, bugün de zor. Ama zorlukların paylaşıldıkça güzelleşme gibi bir özelliği de var.

  Sözcükler’in varlığı, okurundan yazarına, çizerine, geniş bir paylaşım hâlesi yarattı aramızda. Hayatlarımızı güzelleştiren bir etken oldu.
  Belki başka işler yapacağımız hayatlarımızın on yılını aldı, daha da alacağından başka. Ne yapalım, güzellikler olsun da gerisi önemli değil.
  Çok insanın emeği var bu on yılda ama son beş yıldır dergimize gönderilen bütün ürünleri tek tek okuyup hepsine cevap yazdığı, yeni yazarları dergimize kazandırdığı için Burcu Yılmaz’a özel bir teşekkür borçluyum…
  10. yılımız için bir şölen düzenlemiyoruz. Ama biliyoruz ki, okurlarımızın gönlünde yaktığımız şenlik ateşleri, edebiyatın zamanlarüstü büyüsüyle hep yanmayı sürdürecek.
  Bu sayımız bir mektupla açılıyor: Yazarı, 1991 doğumlu Kader Küçükçayır, 2014 yılında Buca Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2014 yılı Eylül ayında Hakkâri Yüksekova’da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak göreve başladı. Yayımladığımız mektup, Bursa Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Öğretmenlerden Aziz Nesin’e Mektup Yarışması”nda birincilik ödülünü almıştır.
  Nerede Satın Alabilirsiniz?
 • İlk Yorumu Siz Yapın " Sozcükler Dergisi 60. Sayısında Behçet Necatigil "