• Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri

  Editör: Sadık Doğan
  Tarih: 1 Temmuz 2014 Salı
  2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı'nın yıldönümünde Türkiye Yazarlar Sendikası, Dünya Şiir Hareketi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi "Şiirin Barış Vicdanı" etkinliği düzenleyecek. *
  Sivas Katliamı ve Anma

  Türkiye Yazarlar Sendikası, Dünya Şiir Hareketi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıldönümünde "Şiirin Barış Vicdanı" etkinliği düzenliyor. İstanbul Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 19.00'da gerçekleşecek etkinlikte katliamda yitirilen aydınlar anılacak.
  Gülsen Tuncer'in sunacağı etkinlikte Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz'ün açılış konuşmasının ardından, NHKM adına Cansu Fırıncı konuşma yapacak. Dünya Şiir Hareketi'nin "Savaşsız Gezegen" çağrısının okunmasının ardından şairler Refik Durbaş, Tarık Günersel, Seyyit Nezir, Metin Cengiz, Yaşar Miraç, Salih Bolat, Ayten Mutlu, Enver Ercan, Nur Saka, Altay Öktem etkinliğe katılacak.


  Sivas Katliamı'nın yıl dönümü için çağrı

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, tüm halkı 2 Temmuz Çarşamba günü yapılacak etkinliklere davet ederek, "Barış, demokrasi ve laiklik için alanlardayız" dedi.


  Sivas Olayları'nın 21'inci yıldönümü nedeniyle tertip komitesi basın açıklaması yaptı. Kent meydanında toplanan 50 kişilik 2 Temmuz tertip komitesi üyeleri, 'Madımak Utanç Müzesi Olacak' yazılı pankart açtı. Tertip komitesi adına basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, şöyle dedi:
  "Sivas Madımak katliamının 21'inci yılında karanlığa, ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı barış, demokrasi ve laiklik için alanlardayız ve alanlarda olmaya devam edeceğiz. 2 Temmuz'da Madımak'ta olmak, katledilen 35 yazar, şair, ozan, semah dönen gençler, aydın ve otel çalışanını anmak içindir. Demokrasi, eşit yurttaşlık, yaşama hakkır, insan hakları içindir. Madımak otelinin utanç müzesi olması ve yönetiminin katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Pir Sultan Abdal derneğine verilmesi içindir. 2 Temmuz'da Madımak'ta olacağız. 'İnsanım' diyen herkesi gücümüzü güç katmaya çağırıyoruz."

  2 Temmuz Sivas Madımak Olayı Nedir?**

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, her yıl düzenlediği "Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği"nin IV.'sü 2 Temmuz 1993'de Sivas'ta yapıldı. Demokrasi, laiklik ve çağdaşlaşma karşıtı ırkçı, şeriatçı güçler, devletin denetiminde saldırıya geçtiler.
  Madımak Otelinde bulunan 35 yazar, ozan, sanatçı ve genç yakılarak katledildiler. 
  Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri

  Sivas Madımak Olayı veya Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 35 yazar, ozan ve aydının yakılarak katledilmesi ve oteli ateşe verenlerden de ikisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

  Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında etkinliklerin bir bölümünün de Pir Sultan Abdal’ın sazının çalındığı Sivas şehir merkezinde yapılması öngörülmüştü. Bu kapsamda pekçok aydının yanı sıra Aziz Nesin ve Ozan Türkyılmaz bu etkinlik nedeniyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente gelmişti.
  2 Temmuz 1993 günü organize biçimde öğle saatlerinde Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı kısmen tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

  Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000'e ulaşan saldırgan grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000'e yaklaştı. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı bunun sonucunda taşlanarak camları kırılan Madımak Oteli'ne sıçrayan yangın sonunda otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Behçet Aysan, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Ozan Türkyılmaz'ın bulunduğu 37 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu.Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç edilmekten araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

  Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan yaşamını yitirdi. Gene olaylar sırasında Atatürk - Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstü tahrip edildi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

  Siva Katliamı Davasında Yargılama Nasıl Sonuçlandı?**

    Olaylardan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190’a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124’ü tutuklandı, geri kalanlar serbest bırakıldı. Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No`lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. 26 Aralık 1994’te karara bağlanan dava sonucunda, 22 sanık hakkında 15’er yıl, 3 sanık hakkında 10’ar yıl, 54 sanık hakkında 3’er yıl, 6 sanık hakkında 2’şer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında da beraat kararı verildi.
  Müdahil avukatlar, DGM’nin kararını taraflı, hukuka ve adalete aykırı olarak niteleyerek, ayrıntılı bir savunmayla temyize gittiler. Yargıtay 9. Ceza Dairesi“Katliamın Cumhuriyete, Laikliğe ve Demokrasiye yönelik olduğunu” belirterek DGM’nin kararını esastan bozdu. Ankara 1 No`lu DGM, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak yargılamayı yeniden başlattı.

  28 Kasım 1997’de açıklanan kararda 33 sanığa idam cezası verildi. Yargıtay 9. ceza dairesi 24 Aralık 1998’de hapis cezalarını onadı, 33 idam cezasını ise usül noksanlıkları nedeniyle bozdu. Şubat 1999 tarihinde usül eksikliklerinin giderilmesi için başlayan yargılama sonucunda 16 Haziran 2000'de 33 sanık DGM’ce yeniden idam cezasına çarptırıldı.


  9 sanık 7 yıl 6'şar ay, 4 sanık 20'şer yıl, 1 sanık 15 yıl, 1 sanık 5 yıl hapis cezası aldı. 33 sanık hakkında verilen idam kararı ise 2002 yılında müebbet hapis cezasına çevrildi.

  2 Temmuz 1993'te yaşanan ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili davanın 21 Haziran'daki duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, esas hakkındaki görüşünü açıklamıştı. Yüksel, 5 sanığın üzerlerine atılı eylemlerinin 'anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüse iştirak' suçu olduğunu belirtmişti. Savcı, bu suça ilişkin olağanüstü zaman aşımı süresinin 15 yıl olduğunu ifade etmişti. Sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu hakkında açılan kamu davasının zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşmesine karar verilmesini istemişti.  35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas olaylarıyla ilgili davada zaman aşımı kararı verildi. Böylece 5 firari sanık ceza almaktan kurtuldu.


  Sivas Davası İstiklal Mahkemeleri sonrasinda, tek bir davada, bu kadar çok idam cezasinin verildiği ilk davadır.

  İNSANLARIN YAKILDIĞI YERE KEBAPÇI AÇTILAR

  Sivas katliamının acısı henüz tazeyken, Madımak Oteli'nin alt katına bir kebapçı açıldı. 

  Yıllar boyunca bu restorana gelenler, 37 kişinin yanarak can verdiği mekânda kebap yemeyi sürdürdü. 

  Bu duruma tepki gösterenlerin sesi, 2010 yılına gelindiğinde ancak duyuldu. Ve yıllar sonra o kebapçı kapatılarak, Madımak Oteli kamulaştırıldı. 

  KURBAN İLE KATLİAMCI YANYANA


  Ancak tüm taleplere rağmen müze yerine bilim ve kültür merkezine dönüştürülen Madımak'ta tartışma yaratan bir olay daha yaşandı. 

  "Anı köşesi" adı verilen panoya katliamda ölenlerin isimlerinin yanı başına, iki saldırganın da adı yazıldı. Bu karar, yakınlarını kaybeden ailelerin yüreklerini bir kez daha yaktı. 
  Sivas Katliamı Sonrasında Üretilen Edebiyat ve Sanat Eserlerinden Seçmeler***
  Sivas Katliamı üzerine yazılan şiirler; bestelenen şarkı ve türküler:
  -Fethi Aslan, "Sivas`da Temmuz Ateşi"
  -Edip Akbayram, Türküler Yanmaz, Yanmam mı Gerek
  -Cengiz Özdemir, Madımak
  -Ozan Emekçi, Sivas Ağıdı
  -Sunay Akın, Kova Kaleci
  -Grup Yorum, Sivas (Gün Tutuşur)
  -Mahzuni Şerif, Sivas Dramı
  -Demirhan Baylan, Bildiğin Şeyler (Yangın)
  -Almora, Güneşin Ozanları
  -Radical Noise, Çığlık
  -Akın Eldes, Madımak
  -Moğollar, Issızlığın Ortasında
  -Antisilence, Died On 2nd Of July
  -Aşık Gülabi, Sivas Madımakta Canlar
  -Metin - Kemal Kahraman, Renklerde Yaşamak
  -Ferhat Tunç, Kızılırmak Boylarında Bir Şehir
  -Serhad Raşa, Ey Felek
  -Şahverdi, Madımak Oteli
  -Fazıl Say, "Metin Altıok Ağıtı"
  -Selda Bağcan, "Canımı Yakanlar Baktı Dumana"
  -Aziz Nesin, "Sivas Acısı"
  -Çetin Gencero, "Madımak"
  -Yusuf Kemal Metin, "Sivas Yanığı Otuzyedi Temmuz Aydın"
  -İhsan Güvercin, "Kızılırmak Boylarında Bir Şehir"

  Edebiyatta Sivas Katliamı:
  -Zeki Büyüktanır, Madımak Çığlığı, Can Yayınları (Ali Adil Atalay), İstanbul, Ekim 2006, ISBN 9789756358788
  -Hikmet Çetinkaya, Zambak Sana da Bulaştı Kan, Çağdaş Yayınları, İstanbul, Şubat 1997
  -Soner Doğan, Sivas: 2 Temmuz 1993, Ekim Yayınları, İstanbul, Mart 2007, ISBN 9789750109119
  -Aziz Nesin, Sivas Acısı, Adam Yayınları, İstanbul, Temmuz 1995, ISBN 9754183244
  -Öner Yağcı, Sivas'ı Unutmak, İleri Yayınları, İstanbul, Mayıs 2006, ISBN 9789756288108
  -Lütfi Kaleli, Sivas Katliamı ve Şeriat, Alev Yayınları, İstanbul, Ağustos 1995, ISBN 9753350120
  -Ali Yıldırım, Ateşte Semaha Durmak, Yurt Yayınları, Ankara, 1993
  -Attila Aşut, Sivas Kitabı Bir Topluöldürümün Öyküsü, Edebiyatçılar Derneği, Ankara, Eylül 1994, ISBN 9757872024
  -Yiğit Bener, Öteki Kâbuslar ("Alaz" öyküsü), Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, Ağustos 2009, ISBN 9789750816499

  Sahnede Sivas Katliamı: 
  -Genco Erkal'ın yazıp yönettiği Sivas '93 adlı belgesel tiyatro oyunu, 11 Ocak 2008'de yoğun güvenlik altında Muammer Karaca Tiyatrosu'nda sahnelendi. Belgelerden yararlanarak yazılan oyunun anlatıcıları arasında Genco Erkal'la beraber Meral Çetinkaya, Yiğit Tuncay, Nilgün Karababa, Murat Tüzün, Çağatay Mıdıkhan ve Şirvan Akan yer aldı. Oyunun müziğini Fazıl Say besteledi.


  Katledilen canlar için o günden bugüne birçok türkü, şarkı yazıldı, ağıt yakıldı. Okumak ve dinlemek için tıklayın.
 • 3 yorum to '' Sivas Katliamı ve Anma Etkinlikleri "

  YORUM YAP
  1. "Birimize bir şey olursa ne yaparız?" dediler. "Kalanlar,ölenler için şiirler yazar"dedi Metin Altıok

   YanıtlaSil
  2. Sivas Madımak Olayı veya Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması ve dolayısıyla şehirde bulunan 35 yazar, ozan ve aydının yakılarak katledilmesi ve oteli ateşe verenlerden de ikisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylar zinciridir.

   YanıtlaSil
  3. Merhaba, emeğiniz için elinize sağlık güzel paylaşım olmuş benim hazırladığım sivas katliamı ile ilgili linke de bakmanızı tavsiye ederim.

   YanıtlaSil