• Metin Altıok’tan Zeynep’e Mektuplar

  Editör: Sadık Doğan
  Tarih: 12 Ocak 2013 Cumartesi
  Bir ortaçağ karanlığında yitirdiğimiz, edebiyatımızın “acıya kiracı” şairi Metin Altıok’un kızına yazdığı mektuplar Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlanıyor. 

  Metin Altıok’un, kızı Zeynep’ten çok uzaktayken ona yazdığı mektuplar sadece sevginin ve dindiremediği bir özlemin değil; onun şiirinin de aracısı. Altıok’un mektupları kâh Bingöl’den gönderiliyor, kâh İzmir’den, “sevgili meleğine, biriciğine.” Felsefe öğretmeni olarak atandığı Bingöl’den haberler verirken, iç dünyasının iniş çıkışlarını, sarsıntılarını, sitemlerini yine de en çok özlemini yazıyor Altıok. İçtenlikle yazıyor, ruhunu açıyor, onca uzaklıktan kızına ulaşmaya çalışıyor. 

  Mektuplarda, öldürülen Cavit Orhan Tütengil’e ne oldu sorusu da, kendi yaptığı Kibele heykelciklerinin gözaltına alınışları veya Bingöl’ün yoksulluğu da var. Şair Metin Altıok’un yanında, baba Metin Altıok’u da tanımak isteyenler için bu mektuplar eşsiz birer ipucu.

  “Sevgili kızım, biriciğim;
  Metin Altıok’tan Zeynep’e MektuplarUzun bir süredir sana mektup yazamadım. Nedenleri vardı. Aramızdaki kopukluk duygusal değil, bir iletişim kopukluğuydu. Senin için canımı bile verebileceğimden kuşkun olmasın. Özlemin taş gibi göğsümde duruyor. Düşlerime giriyorsun. Sokakta bir kız çocuğunun “baba” diye bağırması yüreğimi kanatıyor. Kaç zamandır bana baba demene hasretim. Bu yazı seninle birlikte geçirmeyi ne kadar isterdim bilemezsin. Ama olmadı, olamadı.”

  Metin Altıok’tan Zeynep’e Mektuplar
  Metin Altıok
  Kırmızı Kedi Yayınevi / Anı Dizisi
  Ocak 2013
  120 sayfa

  Kaynak:*www.bodakedi.com
 • İlk Yorumu Siz Yapın " Metin Altıok’tan Zeynep’e Mektuplar "