• Faşizmin Çıban Başlarını Patlatan Şair Bertolt Brecht

  Editör: Sadık Doğan
  Tarih: 16 Ağustos 2012 Perşembe
    Ağustos 1956’da sonsuzluğa uğurladığımız Bertolt Brecht’i ölümünün 55. yıldönümünde bir kez daha anıyor, mücadelesini sürdürmeye devam ediyoruz.
  Faşizmin Çıban Başlarını Patlatan Şair Bertolt Brecht

  Brecht, 1. ve 2. paylaşım savaşları, Hitler faşizminin vahşeti ile birlikte yaşadığı dönemde edebiyattan şiire, sinemadan tiyatroya kadar değişik alanlarda birçok eserler verdi. 50’yi aşkın oyun, yüzlerce şiir, film senaryoları, radyo oyunları… “Sanat üretimdir” diyordu. Yaklaşık otuz yıl boyunca kılı kırk yararak, önüne çıkan birçok zorluğu devirerek, yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak soluk soluğa geçen bir yaşam. Tiyatroda çığır açan “epik tiyatro”…

  Diyalektiği sanatına uygulamak, Brecht’in epik tiyatrosunun çıkış noktasıdır. Sanatı sınıf savaşına hizmet etmeli, onun üreten bir parçası olmalı, düşündürtmeli, kavratmalı, ateşlemeli… seyirci, sınıf savaşımının aynasında kendini görür gibi izlemeleri tiyatroyu, şartlarını görebilmeli. Başka türlü de olabileceğinin kıvılcımları çakmalı beyninde.

  Brecht’in sınıf mücadelesine sanatsal cepheden sunduğu katkılar ve eserlerinde burjuvazinin çıbanbaşlarını delmesi, ölümünden sonra bile burjuvazinin ona yönelik saldırılarını sürdürmesine neden oldu.

  Şurasını biliyoruz ki, Brecht’te  temel olan, eserlerindeki devrimci öz, devrimci dönüştürücülüktür. Bugünün devrimci sanatçılarının da Brecht’ten alacakları şey, bu olmalıdır.


  KOMÜNİZME ÖVGÜ

  Akılcıdır o, anlar herkes. Kolaydır.
  Sen sömürücü değilsin,
  onu anlayabilirsin.
  Senin için iyidir o. Sor ve ara onu.
  Aptallar aptalca der ona.
  Ve pislik içinde yüzerler.
  Ona pis derler.
  Sömürücüler onun suç
  olduğunu söyler.
  Fakat biz şunu biliriz,
  O sonudur suçun,
  O çılgınlık değil
  sonudur çılgınlığın
  O bilmece değil
  Tersine çözümdür
  O basittir.
  Fakat güçtür gerçekleştirilmesi…

  BERTOLT BRECHT

  Kaynak:*Emeğin Sanatı E-Dergisi, Sayı:122, (16 Ağustos 2012) http://emeginsanati.blogspot.com/2012/07/emegin-sanatndan-122-merhaba.html
 • İlk Yorumu Siz Yapın " Faşizmin Çıban Başlarını Patlatan Şair Bertolt Brecht "